Dlaczego tak sie dzieje z selerami.....

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
jaskooo83
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-06-20, 21:46

Dlaczego tak sie dzieje z selerami.....

Post autor: jaskooo83 »

Witam, zaczynam właśnie przygodę z rolnictwem. Zamierzam coś zrobić w tym kierunku, troszke już się zajmowałem w tej dziedzinie, ale to jest kropla w morzu potrzeb.....
Mam taki problem z selerkami!!! Chodzi o to że dzieją sie takie rzeczy jak np. w jednym miejscu są piękne ładne selerki, a w niektórych miejscach są o połowę mniejsze, nie wiem czym to jest spowodowane?? Czy może brakuje jakichś składników w glebie a być może za to że jest sucho......
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

problem z selerami.

Post autor: sąsiad »

Witaj jaśkooo 83. Rzeczywiście Masz problem. I pewno tych selerów posadziłeś dużo? A czy ziemię dawałeś do badania w Stacji Chemiczno Rolniczej? A może szkodniki podgryzają korzonki?.
Proponuję zwrócić się o pomoc do Powiatowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa - może wykryjecie razem przyczynę?.
_____________________________________
pozdrawiam Staszek
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

jaskooo83 twoje przypuszczenia mogą być trafne. Jeżeli ogólnie selery są ładne i nie ma innych objawów chorobowych (np. plam naliściach czy bulwach, deformacji, objawów gnicia itp.) czy też nie widać żerujących szkodników, to pewnie różnice w wielkości bulw wynikają z niedożywienia lub zbyt gęstej uprawy.

Zalecana rozstawa dla selera to około 35cm x 25cm. Czy nie posadziłeś ich zbyt gęsto?

Seler wymaga regularnego nawadniania. Jeżeli o to nie zadbałeś to to też może być przyczyna.

Nie bez znaczenia jest też dostarczenie azotu, fosforu i potasu. Jak nawoziłeś Twoje selery?
Jesienią zeszłego roku na zagonie pod seler należało przekopać z ziemią obornik lub ewentualnie kompost. Czy zatem odpowiednio przygotowałeś zagon?

Po więcej informacji poczytaj w naszym poradniku: jak uprawiać seler?

Gorąco zachęcam też do przeczytania artykułu z Hasła Ogrodniczego (dokładne informacje o dawkach nawozów itp.): Okiem doradcy - SELER i MARCHEW

Czy te wskazówki coś wyjaśniły?

Pozdrawiam i życzę powodzenia w uprawie ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Może masz zróżnicowaną glebę? Ja właśnie mam taki problem - na szerokości działki 13 metrów mam 3 rodzaje gleby od zupełnego piasku, przez w miarę dobrą do zbitej w duże grudy. Muszę różnicowac podlewanie, ale i tak mam różnicę w roslinach. Pozdrawiam
Robert
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2008-03-11, 19:40

Post autor: Robert »

Ja selery sadzę w tej najlepszej części działki.
W trakcie wzrostu , co jakiś czas odgarniam ziemię w koło, wtedy idą w bulwę. I naprawdę selery mam duże i b.duże.
POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Robercie odgarniasz ziemię od selery przy samej sadzonce?
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Co prawda pytanie do Roberta, ale mam nadzieję że sie nie pogniewa, że wchodzę mu w drogę... ;-). Tak Elu odgarnia się przy samej bulwie, wtedy selery nie mają tyle bocznych korzonków i są gładkie.
Robert
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2008-03-11, 19:40

Post autor: Robert »

Dokładnie tak jak pisze Gosia. Nie chcę się chwalić, ani nie mogę udowodnić/ nie mam cyrfy/ , ale niektóre selery miałem w ubr. duże jak buraki pastewne. Znajomi dziwili się i podejrzewali , że "sypię".
I jeszcze jedno - wszystkie liście wykładające się /pochylone/ usuwam regularnie.
POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Serdeczne dzięki lece do ogrodu!
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
Robert
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2008-03-11, 19:40

Post autor: Robert »

Napisz jesienią jak wyszło....
POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Już zrobiłam napiszę bo dla porównania odgarnęłam tylko z połowy roślinek ;-)
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

I znów dowiedziałam się czegoś nowego. :-D Dzięki
Awatar użytkownika
Rasiu
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2011-04-11, 22:47

Re: Dlaczego tak sie dzieje z selerami.....

Post autor: Rasiu »

Czy kiedyś ktoś z Was wysiewał selery? Jakieś dwa tygodnie temu wysiałem do krążków torfowych razem z porem. Pory już ładnie kiełkują, a z selerami nic się nie dzieje...
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Dlaczego tak sie dzieje z selerami.....

Post autor: Elzbieta M »

Selery kiełkują ok 3 tygodni , pory ok 10 dni. Lepiej wysiać oddzielnie , nie razem. Selery wschodzą jako bardzo drobne siewki
ODPOWIEDZ