dereń jadalny

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
malgorzata
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2016-02-07, 17:04

dereń jadalny

Post autor: malgorzata »

chciałabym uzyskać odpowiedź, na nurtujący mnie problem- mam w ogrodzie trzy derenie jadalne w wieku ok. 7 lat. Wyrosły na spore drzewka, ale do tej pory nie owocują. jaka może być tego przyczyna? rosną w słonecznym miejscu( chociaż "nogi" mają w cieniu, są osłonięte od wiatru, ziemia- kwaśna. pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: dereń jadalny

Post autor: Petrus »

Witaj. Jedną z przyczyn braku owoców może być przemarzanie zawiązków owoców. Często dzieje się, że gdy derenie jadalne kwitną może przyjść okresowy przymrozek i potem kwiaty na tym cierpią i nie zawiązują owoców. Inną z kolei przyczyną braku owoców jest to, że derenie jadalne rozmnażane z nasion owocują dopiero, gdy mają co najmniej 8 lat. :-) Krzewy rozmnażane przez okulizację natomiast owocują po 2-3 latach. Być może kupiłaś rośliny, które zostały pozyskane z nasion, więc jeszcze troszkę musisz poczekać na owocki ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
malgorzata
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2016-02-07, 17:04

Re: dereń jadalny

Post autor: malgorzata »

Bardzo dziękuję za odpowiedź- już miałam obawy, że coś robię nie tak- miejsce nie odpowiednie? ziemia za kwaśna? - wątpliwości wiele. Uzyskane odpowiedzi bardzo mnie uspokoiły- mogę poczekać na owoce jeszcze trochę- mam czas. Ważne, by zdrowo rosły i cieszyły oko. pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: dereń jadalny

Post autor: Petrus »

Czasem nie wiemy jak szkółkarz rozmnożył roślinę, czy przez nasiona (najtaniej) czy przez sadzonki. :hyhy: Potem faktycznie, jak mówisz głupiejemy i nie wiemy co już jest źle (ziemia, uprawa, miejsce :] )
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ