Dalie - przechowywanie, wymagania, wykopywanie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Awatar użytkownika
Ania Zielonka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 2008-09-16, 17:10

Dalie - przechowywanie, wymagania, wykopywanie

Post autor: Ania Zielonka »

Mam pytanko odnośnie przechowywania Dalii i Begonii bulwiastych :oops:

Jeżeli obsuszyłam już Dalie i obsypałam piaskiem w kartoniku to powinnam piasek co jakiś czas zraszać?

Czy bulwy begonii przechowywać tak jak dalie? (narazie są obsuszone i zasypane suchym piachem, leżą sobie na strychu bo w piwnicy jest za ciepło 18C)

proszę o pomoc przechowuje roślinki pierwszy raz :oops:
Awatar użytkownika
Grzes
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 188
Rejestracja: 2008-10-14, 18:55

Post autor: Grzes »

Witaj
Ja moje dalie,kanny i mieczyki przechowuje w piwnicy,a mieszkam w bloku
A czasami jest też za ciepło,nic złego się nigdy nie działo,chociaż ja swoich nie przesypuje piachem
Wystarczy torf,lub trociny,ale moje leżą poukładane w skrzyneczkach bez niczego
-aha i całą zimę ich nie podlewam ani nie zraszam
Miłego dnia Wszystkim!!!
Awatar użytkownika
agaxx
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 101
Rejestracja: 2008-02-27, 23:22

Post autor: agaxx »

Ja dalie przechowuję w skrzynkach w piwnicy bez obsypywania (moja piwnica jest chłodna) i nigdy nie podlewałam. Tak też przechowuję mieczyki i kanny. Czy na strychu nie masz zbyt zimno?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Ja dalie przechowuję w piwnicy w skrzynkach obsypane piaskiem (moja piwnica jest ciepła, mieszkam w bloku)Podobnie przechowuje kanny i mieczyki, nie podlewam ich i nie zraszam.
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
Ania Zielonka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 2008-09-16, 17:10

Post autor: Ania Zielonka »

Dziekuje Wszystkim za rady i informację :mrgreen: , ale w związku z tym nasuneło mi sie pytanie:

jaka powinna byc temperatura do przechowywania?
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Rośnie to ci to to, mało tego to już kwitnie, ale chciałbym wiedzieć jaka to odmiana. Podpowiadam tylko, że jest to dalia z odmian wysokich. :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Kupiłam w maju w Praktikerze kwitnące dalie w doniczkach. Nie miały nazw ale poszperałam w necie i znalazłam całkiem podobne. Nazywają się ROYAL DAHLIETTA ale nic nie piszą jak z nimi postępować na zimę.

Zostawić w gruncie czy wykopać przed mrozami. A może to jednoroczne i nie warto zawracać sobie nimi głowy. Trochę byłabym rozczarowana bo kwitną nie przerwalnie od maja. Czy ktoś miał do czynienia w latach ubiegłych z tymi daliami.. :lol:
domeniko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-02-17, 19:24

Post autor: domeniko »

Strasznie podobają mi się dalie po prostu zakochałem się w tych kwiatach. Na wiosnę kupię parę kłączy a także wysieję z nasion ponieważ trafiają się fajne kolorki. :-)
Pozdrawiam .
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wcale się nie dziwię, że zakochałes siew tych kwiatach, to mało wymagające piekne rośliny, ale te wysiane z nasion to jednoroczne rośliny, choć fakt jest wśród nich taka różnorodność kolorów, że aż dech zapiera. Może pokażesz nam w swoim wątku ogrodowym swój ogród? ;-) :-D
mirka1a
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-02-18, 11:05

Post autor: mirka1a »

Ja od kilku lat przechowuję kłącza dali wysianych z nasion,niby jednoroczne,w pierwszym roku mają małe kłącza czasami 2 lub 1 bulwkę ale potem się rozrastają.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

To prawda, takie małe bulwki z roku na rok są coraz większe, więc jak się trafią ładne kolory warto je przechować :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Anch
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-07, 13:12

Dalie - przechowywanie, wymagania, wykopywanie

Post autor: Anch »

Witajcie,
w tym roku jako ogrodniczka-amatorka kupiłam 6 pięknych dalii i posadziłam do ogródka. Wyrosły z nich tylko 3. Jak je przezimować by wyrosły też za rok?

Już od dawna są wykopane, w pudełku wyłożonym gazetą w mieszkaniu na najwyższej półce sobie wyschły (oj - czy to dobrze?) Są całe pomarszczone i suche... Przyznaję - po wykopaniu razem z mieczykami dałam je by sobie podeschły i całkiem zapomniałam o nich. :( inna rzecz, że kiedyś już próbowałam (kanne) zimować w piwnicy to mi wlazły ślimaki i zgniła więc fuj.. piwnica u mnie się nie nadaje :(

Czy tak powinny wyglądać? Czy zepsułam je bezpowrotnie?


Drugie pytanko dot. mieczyków. Też pierwszy raz je sadziłam, grzecznie zaprawiwszy wcześniej, ładnie urosły. Przy wykopywaniu nalazłam na prawie każdej cebuli mnóstwo kuleczek-perełek. Kilka cebul się "rozdwoiło" ale większość jakby miała dzieci.. Czy u was też tak się zachowują cebulki mieczyków?
Czy z tych okruszków coś wyrośnie? I kiedy z tego będą kwiaty?
Czy wymagają jakiegoś specjalnego traktowania?

Mieczyki (obok dalii) również trzymam w mieszkaniu.. Ale im to chyba nie robi różnicy bo i teraz wyglądają jak wtedy, gdy je kupowałam. :)

Zasypałam Was pytaniami ale mam nadzieję że podzielicie się swoim doświadczeniem i wiedzą.

Pozdrawiam jesiennie
Ania
Załączniki
:) mieczyk i jego dzieciaki "od dołu"
:) mieczyk i jego dzieciaki "od dołu"
miecz_for.jpg (61.96 KiB) Przejrzano 7808 razy
mieczyk i jego dzieciaki
mieczyk i jego dzieciaki
for_miecz2.jpg (42.42 KiB) Przejrzano 7808 razy
wysuszona karpa dalii...
wysuszona karpa dalii...
dalia.jpg (84.36 KiB) Przejrzano 7801 razy
Anna
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Co do dalii to nie wygląda zbyt dobrze, chyba są zbyt przesuszone, mogą nie odbić wiosną. Bulwy powinny być lekko pomarszczone ale miękkie. Ja swoje przechowuję w piwnicy w trocinach, w temp ok. 8*C. Co do mieczyków to wyglądają zdrowo ale też powinny być w chłodniejszym miejscu ok. 10*C przechowywane. Co do małych perełek to są cebulki przybyszowe, i posadzone w przyszłym roku podrosną a za dwa-trzy lata powinny zakwitnąć.
A jak w wyszukiwarce wpiszesz hasło przechowywanie, znajdziesz więcej informacji o sposobach przechowywania, już sporo o tym rozmawialiśmy na forum.
Anch
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-07, 13:12

Post autor: Anch »

Dziękuję Ci za szybką odpowiedź.
Próbowałam wyszukać coś o przetrzymywaniu dalii - i znalazłam duż informacji. Jednak nie byłam pewna czy już zepsułam swoje bulwy czy nie :(

Chyba jednak zepsułam - spróbuję je może przenieść w chłodniejsze miejsce, problem tylko w tym że mam do dyspozycji wilgotną piwnicę, albo zwykłe mieszkanie (w którym jest ciepło). I chyba tak skończy się moje obcowanie z daliami :(

A szkoda.

Jak wy przechowujecie swoje dalie? Poza piwnicami ;P Ktoś trzyma je w domu/mieszkaniu?

Pozdrawiam
Ania
Anna
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Dalie i mieczyki przechowuje (niestety) w ogrzewanej piwnicy ale w tem. dużo niższej niż w domu.Dalie są przysypane suchym piaskiem,a Twoje niestety nie wyglądają za dobrze :/
pozdrawiam Elżbieta
ODPOWIEDZ