Daktylowiec niski (phoenix robellini) - palma

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Marcin NET
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-28, 10:14

Daktylowiec niski (phoenix robellini) - palma

Post autor: Marcin NET »

Witam,
Na początku czerwca przesadziłem swoją palmę daktylowiec niski do większej doniczki (stara była za mała - zaczęły wystawać korzenie; kupiłem specjalną ziemię do palm, na dnie doniczki usypałem bardzo cienką warstwę kermazytu; starej ziemi nie usuwałem gdyż korzenie były bardzo zbite, otrzepałem tylko i dosypałem nowej + odciąłem te, które uschły i wystawały ponad ziemię, dosłownie kilka). Po jakimś czasie zauważyłem, że liście jakby oklapły. Końcówki już wcześniej były brązowe - ponoć z przelania i z powodu zbyt twardej wody. Dlatego też ograniczyłem podlewanie na jakiś czas. To chyba nie za bardzo było przyczyną gdyż liście zaczęły opadać, schnąć a palma przekrzywiać na jedną stronę. Jakiś czas temu znowu zacząłem ją podlewać i dokupiłem odżywkę do palm. Czy ktoś może poradzić jak odratować moje drzewko? Co może być przyczyną? Jak je pielęgnować? Co robić?

Dodaje kilka fotek:

Poza tym zauważyłem, że tuż po podlaniu na powierzchnię ziemi wychodzą takie małe, podłużne, brunatne robaczki. Co to jest? Są szkodliwe? Jak się ich mogę pozbyć?

Z góry dziękuję za pomoc!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Marcinie powtórz wklejenie linków, te nie działają (nie są pełnym linkiem).
Marcin NET
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-28, 10:14

Post autor: Marcin NET »

Cześć,
przepraszam, nie zwróciłem uwagi na linki :shock:

wklejam jeszcze raz:
[linki usunięto - niestety już nieaktywne, blokada konta użytkownika na fotosiku]
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Objawy wyglądają na przelanie lub gnicie korzeni ( nie podwinąłeś może czasem korzeni?) albo używanie zbyt zasadowej wody (zbyt dużo chloru)
Jeżeli trafiłem w wodę to można używać zakwaszacza do wody (do kupienia w sklepach akwarystycznych) albo do butelki z wodą do podlewania dosypywać trochę kwasku cytrynowego. Rośliny z ciepłych klimatów potrzebują miękkiej wody lekko zakwaszonej.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Marcin NET
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-28, 10:14

Post autor: Marcin NET »

To już sam nie wiem... na innym forum radzili mi, żebym więcej podlewał i że są to objawy przesuszenia... i rzeczywiście ziemia była sucha a ponoć dla tej odmiany palmy powinna być ciągle wilgotna.

Nie podwijałem korzeni po przesadzeniu. Trochę ja docisnąłem do dna, ale nie podwijałem jakoś specjalnie. Wcześniej w zbyt małej doniczce rosła dobrze. Problemy pojawiły się po przesadzeniu. Nie wiem może zmiana ziemi na nią tak podziałała? Nie zmieniałem całej ziemi (korzenie były zbyt zbite). Trochę otrzepałem korzeń i dosypałem ziemi dookoła.

Co z tymi małymi ciemnymi robaczkami? Co to jest? Jak się ich pozbyć?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Niestety zdjęcia z robaczkami są niezbyt ostre, trudno gdzieś je tam zobaczyć ;-) Jeżeli możesz wstaw lepsze zdjęcie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Marcin NET
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-28, 10:14

Post autor: Marcin NET »

Witam ponownie i wklejam fotki robaczków, które wyłowiłem z palmy po obfitym jej podlaniu.
Dodam tylko, że nie da się ich utopić.
Czy one są szkodliwe? Jak można się ich pozbyć? Może są jakieś środki?

I może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły jak odratować moją palmę? Oglądałem stare fotki i kiedyś liście były uniesione do góry. Teraz są takie przyklapnięte, a nowe od kilku miesięcy dalej są jak patyki (nie otwierają się). Poza tym odnoszę wrażenie, że te rozwinięte też się lekko "przymknęły".
szkodniki.jpg
Z góry dziękuję za pomoc i życzę wszystkim udanego weekendu!
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Często spotyka się te robaki w miejscach dość wilgotnych i ciemnych. Np. pod podmakającymi kamieniami ogrodowymi, płytkami chodnikowymi. Tak więc chyba Twoja palma jest przelana lub w doniczce zalega woda.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Robaczek wygląda niczym prosionek szorstki...
Marcin NET
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-28, 10:14

Post autor: Marcin NET »

Jak sie pozbyc tych przemilych malych robaczkow?
Czy sa one jakos szkodliwe dla palmy?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Często polecają na zwalczenie tego robaczka Domestos albo podchloryn sodu.
Ale to wtedy kiedy są w mieszkaniu lub w ciemnych miejscach. Natomiast Twoje są w doniczce z rośliną to trochę komplikuje sprawę. Sądze jednak, że nie są one szkodliwe dla roślin :lol: Może pomoże wywar do podlewania ziemi z czosnku albo Decis. Co sądzicie o tym?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

O ile jest to prosionek, to podobno uszkadza delikatne części roślin.
Niby żywi się rozkładającymi się szczątkami roślin, jednak znalazłam informacje o tym że:
"wyjadają delikatne części roślin, kiełkujące nasiona, rozwijające się siewki i miękkie narządy starszych roślin, jak młode liście, płatki i wnętrze kwiatów. Objawy żerowania podobne są do uszkodzeń spowodowanych przez ślimaki, lecz brak w tym przypadku typowych dla występowania ślimaków śladów śluzu na roślinach w miejscach żeru"

Nie wiem czym je zlikwidować przy roślinie, można by spróbować którymś z preparatów typu karate.
Chociaż ciężko uwierzyć, że to te robaczki spowodowały taki stan rośliny...
Nie sugeruj się jednak moim zdaniem, nie jestem znawcą w tym temacie.
Marcin NET
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-07-28, 10:14

Post autor: Marcin NET »

Hej
Dzięki za rady. Palma lekko się podniosła po obfitym podlaniu w wannie. Młode liście lekko podwiązałem aby nie złamały się pod własnym ciężarem. Poczekam aż się rozłożą.

Martwią mnie tylko te stonogi. Przy okazji popytam w jakimś ogrodniczym.
Może w tzw. międzyczasie ktoś będzie mógł poradzić jak się ich pozbyć.
pozdrawiam!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Znalazłam jeszcze taką informację:

Środek o nazwie - Preparat biobójczy Ant-Stop 650ml Substral

Skutecznie zwalcza mrówki i inne stawonogi. Jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt. - Skutecznie niszczy gniazda mrówek.
Działanie
Tworzy 3 miesięczną ochronę w formie niewidzialnej, bezbarwnej bariery dla insektów.
Likwiduje przyczynę - gniazdo insektów. Działa kontaktowo, żołądkowo i gazowo.
Zastosowanie
Do zwalczania mrówek w roślinach ozdobnych w gruncie i pod osłonami w ogrodach działkowych i przydomowych, mrówek faraona, prosionka szorstkiego, kowala bezskrzydłego, rybika cukrowego
Sposób użycia
Przed użyciem wstrząsnąć, ustawić dyszę na symbol opryskiwania a następnie dokładnie opryskać miejsca w których przebywają mrówki np. gniazda, kryjówki, ścieżki przebiegu, szczeliny za rurami, listwy, ramy okien i drzwi oraz wzdłuż fundamentów, podjazdów i ścieżek ogrodowych.


Może by się nadawał ? Nie znam środka ale może... ?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Marcin NET myślę, że warto wypróbować. :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ