Czy wycinać stare drzewa???

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darloss
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-06-06, 19:40

Czy wycinać stare drzewa???

Post autor: darloss »

Witam...
Mam na mojej działce 4 drzewa, nie wiem nawet jakie? Przed zagospodarowaniem gruntu musiałbym zrobić porządek z nimi, z drzew zostały same pnie, które nawet nie wypuszczają nowych pąków i tu pytanie czy da się je jeszcze uratować? Czy pozostaje tylko ścięcie?
Poniżej jedno z nich...
Obrazek

Z góry dziękuję za radę ;-)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Osobiście usunęłabym takie drzewa. Zapewne i tak są martwe. Gdyby nawet wypuszczały nowe gałązki to na tak podciętych drzewach nie wyglądałoby to za dobrze. A teren jak widzę w oddali niczego sobie :-) Takie pniaki moim zdaniem trochę szpecą. No i mogą być siedliskiem wielu szkodników. Skoro chcesz odnowić teren to najlepiej posadzić nowe okazy - czy to ozdobne, czy owocowe.
Awatar użytkownika
darloss
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-06-06, 19:40

Post autor: darloss »

pinia01 pisze:Osobiście usunęłabym takie drzewa. Zapewne i tak są martwe. Gdyby nawet wypuszczały nowe gałązki to na tak podciętych drzewach nie wyglądałoby to za dobrze. A teren jak widzę w oddali niczego sobie :-) Takie pniaki moim zdaniem trochę szpecą. No i mogą być siedliskiem wielu szkodników. Skoro chcesz odnowić teren to najlepiej posadzić nowe okazy - czy to ozdobne, czy owocowe.
Odnośnie tej wypowiedzi, czy wystarczy je tylko ściąć i pozostawić korzenie w ziemi? Czy będę musiał wykopywać je razem z korzeniami???
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Najlepiej razem z korzeniami ale jeśli nie masz do tego sprzętu to można ściąć nisko piłą a przy ziemi trochę obkopać pień i potraktować go siekierką - tak żeby nic nie wystawało. Korzenie pozostawione w ziemi z czasem same zgniją. Tym bardziej, że są już stare.
Awatar użytkownika
darloss
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-06-06, 19:40

Post autor: darloss »

No właśnie nie posiadam zbytnio sprzętu do wykopania tak dużych i rozrośniętych korzeni, ale skoro piszesz, że z czasem i tak samoczynnie zgniją w ziemi, to je tam zostawię ;-)
Dziękuję za pomoc...

Pozdrawiam...
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Proszę bardzo. Plany oczywiście każdy ma różne. Ważne by pniak nie wystawał, bo gdybyś kiedyś np. posiał trawę, to mógłby być problem z koszeniem.
Awatar użytkownika
StaLesz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 95
Rejestracja: 2011-03-05, 11:36

Post autor: StaLesz »

A jaki dobry sprzęt jest potrzebny do wykopania drzewa z korzeniami?
odpowiedź: zwykła sztychówka.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Miałam podobną sytuację na swojej działce. Też gościły tam takie podobne okazy. Dokładnie dwa. Wycięłam je, a dzisiaj trochę żałuję bo czasem myślę, czy nie można było jakoś zabezpieczyć te pniaki przed wypuszczaniem nowych odrostów (chyba są jakieś preparaty, pasty itp.), a wykorzystać (dziś właśnie chętnie bym to zrobiła) te stare karpy do ozdoby w ogrodzie.
Darloss, wszystko zależy od tego, co chcesz mieć w swoim ogrodzie. Nie mniej jednak myślę, że zlikwidować wystające pniaki zawsze można :)
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Darloss w innym swoim wątku (Mój ogród początki) pokazuje fotkę tych wszystkich pniaków. Co do odpowiedniego sprzętu - sama miałam kilka podobnych starych drzew do usunięcia i bez ciągnika z łańcuchem się nie obyło ;) Raz dwa i po robocie. Korzenie okazały się naprawdę wielkie.
Awatar użytkownika
darloss
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-06-06, 19:40

Post autor: darloss »

Witam...
Jednak postanowiłem dziś odkopać korzenie i wyciąć te drzewa całe :mrgreen:
W sumie dużo prościej niż ścinać tak grube pnie :kwasny:
Obrazek

A tu jedno z nich już wykopane :mrgreen:

Obrazek
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Perfekcyjna robota :super:
Awatar użytkownika
darloss
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-06-06, 19:40

Post autor: darloss »

Z pewnością niejeden z was już wykopywał drzewa, więc doskonale wiecie, że najgorsze jest samo odkopanie korzeni. :rotfl: Człowiek chciałby wbić szpadel, a tu wszędzie te korzenie. :-P Ale jest radość, jak już pierwszy się odkopie, a później już z górki. :lol:
Awatar użytkownika
StaLesz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 95
Rejestracja: 2011-03-05, 11:36

Post autor: StaLesz »

Najgorzej wykopuje się stare wiśnie
ODPOWIEDZ