Czy to moze myszy polne?

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
Awatar użytkownika
Gartenzwerg
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-06, 10:32

Czy to moze myszy polne?

Post autor: Gartenzwerg »

Juz w zeszlym roku zawazylem na moim trawniku pelno malych dziur. W tym roku - po zimie - to juz prawie plaga. Sa okragle( bez kopczykow) o przekroju 3-4 cm w odstepach co 10 cm. Nigdy jeszcze nie zauwazylem, zeby cos z tych dziur wychodzilo, ale sasiad mowi, ze to myszy polne porobily.
Jezeli to myszy , to jak z nimi walczyc? ;-)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Twój sąsiad mówi dobrze. To typowe objawy buszowania myszy polnych. Choć (pewności nie mam) mogą być to też nornice.
Opis porównawczy tych zwierzątek i trochę informacji o ich zwalczaniu znajdziesz w naszym poradniku:
kret, karczownik, mysz polna, nornica

Sam jestem ciekaw, jakie znacie jeszcze sposoby na zwalczanie myszy? Często jest poruszany temat kretów, a o myszach polnych niewiele można znaleźć. Zainteresowanym tematem polecam artykuł w naszym poradniku: Jak pozbyć się myszy z domu i ogrodu?
Rafał
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

Ja wrzucam ząbek czosnku w dziurę i zasypuję ziemią. U mnie to działa :!:
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Aha, właśnie. Kiedyś na forum erazm wspominał, że do norek można wsypywać nasiona groszku żółtego (są dla gryzoni trujące).
Rafał
Awatar użytkownika
Gartenzwerg
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-06, 10:32

Post autor: Gartenzwerg »

Dziekuje za porady,zaraz to wyprobuje :lol:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Właśnie znalazłam taką informację o Rączniku (Ricinus)

"ROŚLINA SWOIMI WŁAŚCIWOŚCIAMI PRZYCIĄGA KRETY,
I INNE GRYZONIE,
KTÓRE NASTĘPNIE PRZEGRYZAJĄ KORZENIE I GINĄ".


i jeszcze:

"Rośliny te zawierają rycynę i są 10 skuteczniejsze niż środki chemiczne.
Szybko rosnąca osiąga wysokość do 3m, o ogromnych, dłoniastych, błyszczących,
zielonych lub przebarwiających się na purpurowo liściach. Kwitnie od lipca do przymrozków
wytwarzając na szczytach pędów liczne, ozdobne, kolczaste owoce.
Wyśmienicie nadaje się do obsadzania miejsc w ogrodzie, uwalniając nas
od natrętnych intruzów które niszczą nasz ogródek"

Akurat niedawno wysiałam nasiona rącznika (ze względów dekoracyjnych), czy macie podobne obserwacje jak te z reklamy?
fox

Post autor: fox »

Nie wiem czy trują podziemne stworzonka :) ale jeśli chcesz mieć ładnego rącznika posadź go w osłoniętym słonecznym miejscu, i naprawdę bosko wygląda :) zwłaszcza jak kwitnie.
Awatar użytkownika
Gartenzwerg
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-06, 10:32

Post autor: Gartenzwerg »

Pamietam, ze jak bylem dzieckiem, to ojciec wciskal w te otwory w ziemi jakies swiece dymne, ktore w tamtych czasach byly dostepne w sklepach ogrodniczych. Czy cos takiego mozna jeszcze teraz w Polsce kupic ? Pytalem o to tu w Niemczech i sprzedawca nazwal mnie barbarzynca :-/
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Tak, można kupić świece dymne, takie jak Anorin FK, Gamratox, Norniko FU. Głęboko do nory wkłada się zapaloną świecę i zatyka otwór darnią lub ziemią, aby gaz nie wydostawał się na zewnątrz. Świec wolno używać tylko na terenach otwartych, w odległości co najmniej 5-ciu metrów od zadrzewień i zabudowań.

Metoda barbarzyńska, bo zwierzątko po prostu się udusi, jeżeli będzie akurat w zagazowywanym tunelu. O to pewnie chodziło sprzedawcy.
Rafał
fox

Post autor: fox »

Dawno temu używałem na krety świec Arex lub podobna nazwa, dokładałem tam jeszcze porcję siarki w proszku aby zwiększyć działanie :) i co, za 2 dni wykopany drugi tunel obok starego i krecik nadal grasował, z myszami nie mam problemu tylko dlatego że kilka kotów lata po działce, a i kreta nieraz złapią :) ale kreciki coraz to mądrzejsze i trudniej je złapać lub skutecznie wypłoszyć :)
Awatar użytkownika
Gartenzwerg
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-06, 10:32

Post autor: Gartenzwerg »

To moze lepiej i efektywniej byloby gazowac te szkodniki z rury wydychowej w samochodzie? ;-)
fox

Post autor: fox »

Za takie rady, ze 4 lata temu galancie mi się oberwało na jednym z for :)
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

Nie lubię kretów i im podobnym :evil: , bo cały trawnik mam w kopcach, ale mimo wszystko wolę metodę odstraszającą niż zabijającą
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Gartenzwerg
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-06, 10:32

Post autor: Gartenzwerg »

Ja nikomu nie doradzam a raczej pytam, czy gazowanie swieca dymna jest bardziej humanitarne niz spaliny z samochodu? :-/
Kazdy chcialby zyc w zgodzie z natura, pod warunkiem , ze ta natura nie zagraza jego dzialeczce :roll:
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

evqa pisze:Nie lubię kretów i im podobnym :evil: , bo cały trawnik mam w kopcach, ale mimo wszystko wolę metodę odstraszającą niż zabijającą

Tak jak pisze ~evqa, lepiej zastosować metody odstraszające (ale koniecznie robić to trzeba systematycznie) niz te ostateczne.

Miałem ten problem od dawna w swoim ogrodzie, a gryzoni róznych multum.
Spodobały im się miejsca pod kamieniami, których w ogrodzie mam dużo.
Zastosowałem (stosuję systematycznie) kilka lat temu odstraszacz - repelent o nazwie chyba Kretoterror. Cuchnie okrutnie ale jest skuteczny. Bierze się kłąb sierści (ja mam długowłosego królika w domu :-D ) lub garść drobno pociętych gałązek tui wkłada do nory, polewa tym płynem i zasypuje dziurę. Spokój jest na 2-3 miesiące. Oczywiście zabieg trzeba powtarzać 2-3 razy w sezonie.

Jest na rynku nowy specyfik o nazwie Pożegnanie z kretem, rodem z Ameryki dobry zwłaszcza na duże trawniki. Wystarczy 20 minut aby tym bezpiecznym środkiem pokryć trawnik wielkości 1000m2. . Prezentowała go niedawno w TV Maja Popielarska.
Zdjęcia i opis
tutaj
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
ODPOWIEDZ