Czosnek ozdobny - uprawa z nasion, wysiew nasion

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Czosnek ozdobny - uprawa z nasion, wysiew nasion

Post autor: pinia01 »

Witam!
Mam czosnek bułgarski (siculum) i główkowaty - w tym roku po raz pierwszy pięknie zakwitły (posadziłam je rok temu). Mają już nasiona. I tu moje pytanie: po zebraniu nasion jak je przechowywać i posiać aby mieć kolejne egzemplarze? Z tego co się dowiedziałam powinny doświadczyć niskiej temp. a więc wysiew chyba późną jesienią.
Będę wdzięczna za odp.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej :-D Czosnek sztyletowaty, nazywany również w niektórych rejonach Polski czosnkiem bułgarskim - to praktycznie nazwy potoczne. W handlu i opisach stosowana jest jego łacińska nazwa - Allium siculum. Nasionka po prostu zbierasz i wysuszasz. Nasiona (już zasuszone) można sadzić pod koniec września. Wtedy wykiełkują Ci na wiosnę. Czasem dochodzi nawet do samosiewu z zawiązanych przez roślinę nasion. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Dzięki. Mam nadzieję, że coś wyrośnie :mrgreen: Czy jednak temp. w mieszkaniu zimą nie będzie za wysoka? Może lepsze miejsce to piwnica do przechowania. tylko tam mam bardzo ciemno :-/
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Możesz je wysiać wprost do gruntu we wrześniu :-D Ja wiele nasion, które należy siać wiosną sieję pod koniec jesieni i na wiosnę, gdy już zacznie świecić słońce nasiona kiełkują i nawet kwitną trochę szybciej niż te siane wiosną :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

To bardzo dobry pomysł - dzięki!
Przynajmniej nie będę miała problemu z doniczkami w mieszkaniu :lol:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

No widzisz problem z głowy, siane w domu nasionka zimą ciągle wyciągają się do słońca (chociaż znam świetny sposób żeby temu zapobiec :mrgreen: ) i są potem słabe :lol:

Czosnek ozdobny można też sadzić z cebul: czosnek ozdobny - uprawa, odmiany, sadzenie
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ