Czosnek ozdobny - pielęgnacja, przesadzanie, uprawa

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Czosnek ozdobny - pielęgnacja, przesadzanie, uprawa

Post autor: duende »

Dostałam kilka cebulek czosnku ozdobnego, cudnie pachną. Podpowiedzcie, kiedy mam je wysadzić do gruntu, do jakiej ziemi, jak głęboko i wszelkie inne szczegóły. Z nazwy wnioskuję, że tego czosnku się nie zjada a jedynie podziwia, czy tak? Czy ma dekoracyjne kwiaty?
pozdrowienia,
duende
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Mam czosnek ozdobny, u mnie już trzeci rok będzie kwitnął. Sadzę go na jesieni, teraz liście mają już ok 20 cm wysokości. Mam trzy rodzaje czosnku, jasno i ciemno fioletowe i jeszcze o takich śmiesznych dzwoneczkach o nazwie Nectaroscordum.
W połowie tej strony zamieściłam zdjęcia moich czosnków.

http://forum.poradnikogrodniczy.pl/view ... c&start=30

Moje czosnki nie mają specjalnych wymagań, a raczej skromne, najlepiej rośną w grupach. A przy okazji to rośliny odstraszające krety i nornice. U mnie jedne posadziłam na rabacie, inne na początku i na końcu grządki z różami.
Awatar użytkownika
nagietek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2008-04-06, 16:42

Post autor: nagietek »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 9f9dcd2e35

Tu masz ciekawie opisane o czosnkach ozdobnych
http://poradnikogrodniczy.pl/czosnek-ozdobny.php

Nie wykorzystuje się go w lecznictwie jak sama nazwa wskazuje.
"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami."

Paracelsus
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

Avelino piękne te Twoje czosnki. Skoro sadzi się je jesienią, to czemu są w sprzedaży wiosną?? Pewnie dla takich laików jak ja :lol: :oops:
Nie wiedziałam, że odstraszają krety, może na nornice też to zadziała, bo zauważyłam kilka dziurek w ziemi...
pozdrowienia,
duende
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: czosnek ozdobny

Post autor: erazm »

duende pisze:Dostałam kilka cebulek czosnku ozdobnego, cudnie pachną. Podpowiedzcie, kiedy mam je wysadzić do gruntu, ...
Posadź teraz na głębokość ok. 5 cm. Jeżeli jest to czosnek drobny, kwitnący na żółto to powinien zakwitnąć. Czosnek duży (kwitnie fioletowo) nie zakwitnie w tym roku.
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

nagietek bardzo Ci dziękuję, przeczytałam wszystko z podanych stron i już wiem, że mój czosnek nie zakwitnie tego roku.
Ze względu na wytwarzanie cebulek przybyszowych oraz konieczność wykopywania cebul jesienią może powinnam wysadzić ten czosnek w koszyczku, jak np. tulipany?
pozdrowienia,
duende
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

erazm faktycznie ten mój czosnek ma zakwitnąć na żółto. Dzisiaj go posadzę. Wyczytałam, że lubi ziemię lekką i piaszczystą, więc mam dla niego idealne warunki :-)
Dziękuję.
pozdrowienia,
duende
Beta
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-01-25, 12:10

Witam!

Post autor: Beta »

No ładnie, a więc dowiedziałam się, że 3 rodzaje czosnków jakie wysadziłam jakiś miesiąc temu powinny być posadzone jesienią...:( Czy mogę je teraz bez wykopywania spokojnie zostawić do następnego roku? Czy muszę wykopać na zimę? Skoro niektóre z czosnków (żółte) mają szansę zakwitnąc poczekam co będzie się działo...:)
Beta
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-01-25, 12:10

Post autor: Beta »

W sensie czy wykopać jesienią i oddzielić cebulki przybyszowe a potem wkopać z powrotem? Czy mogę zostawić tak jak wsadziłam bez wykopywania i w przyszłym roku zakwitna już wszystkie?
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Beta nic nie wykopuj - zostaw je, w przyszłym roku zakwitną.
Beta
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-01-25, 12:10

Post autor: Beta »

Ewa-Maria pisze:Beta nic nie wykopuj - zostaw je, w przyszłym roku zakwitną.
Serdeczne dzięki tak też zrobię. Już nie mogę się doczekać by zobaczyć jak kwitną...
dzialaczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-10-23, 19:11

czosnek ozdobny

Post autor: dzialaczka »

Mam siew czosnku ozdobnego, zebrałam go z ciętego kwiatu, który pięknie się zasechł. Czy mogę go wiosną wysiać do ogrodu i czy jest szansa, że rośliny wyrosną?
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Dostałam nasiona czosnku od forumowiczki z informacją, że muszą troszkę przemarznąć w gruncie aby coś z nich wyrosło. Z tego wynika, że powinnaś je wysiać teraz a nie wiosną. Ale taka mądra do końca to nie jestem - kto wie, może wiosną też można. :-D
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

Re: Czosnek ozdobny

Post autor: elakrztuk »

Na działce czosnek ozdobny rośnie i kwitnie bez przeszkód. Posadziłam parę cebulek, a po dwóch latach nasiona rozsiały się po całej działce.

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ