czereśnie wiśnia jak ją przetworzyć

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

czereśnie wiśnia jak ją przetworzyć

Post autor: mmmm5 »

Proszę, porozmawiajmy o czereśniach! Jak je przetworzyć aby równie smaczne jak teraz były zimą. Banalny kompot nie wchodzi w rachubę. Czekam na pomysły!
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

No to ja nie pomogę :-( akurat najbardziej lubię czereśnie zimą z kompotu ;)
Nita
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-05, 14:07

Post autor: Nita »

Ja też najbardziej lubię czereśnie z kompotu i wbrew pozorom jeśli chodzi o przetwory, to w tej postaci są one najlepsze. Czereśnie po jakiejkolwiek obróbce termicznej robią się mdłe i mało wyraziste w smaku. Na wszelki wypadek sprawdziłam jeszcze w książkach naszych przedwojennych kulinarnych wyroczni, ale są tego samego zdania. U Ochorowicz-Monatowej czereśnie istnieją tylko w kompocie i to pół na pół z wiśniami. Disslowa podaje przepis na marmoladę - również czereśniowo-wiśniową. Ćwierczakiewiczowa żadnych wyzwań się nie boi, więc eksperymentuje z konfiturą z czereśni, ale jednak zastrzega: "z czereśni będzie konfitura ładna, ale bardzo słodka. Białe są lepsze do smażenia, bo mają troszeczkę winkowatości". Ot i chyba tyle. Cieszmy się świeżymi czereśniami w sezonie, bo nie da się ich ulotnego uroku zamknąć w słoiku. ;)

W necie natomiast znalazłam przepis na dżem z czereśni i muszę przyznać, że brzmi zachęcająco. Mała ilość cukru i ten sok z cytryny bardzo mnie przekonują. Może sama wypróbuję w tym roku?
http://zpierwszegotloczenia.pl/przepisy ... rot-glowy/
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Post autor: mmmm5 »

Dziękuję za zachęcanie do czereśniowego kompotu, też kiedyś uwielbiałam. Kupiony w sklepie jeszcze w latach 80 -tych smakował doskonale, czereśnie były chrupiące i smakowite. Ja mam w sadzie nowe czereśnie myślę, że nie mają więcej jak 5-7 lat i są wodniste. W zeszłym roku zamroziłam, a w tym wyrzuciłam. Jestem przekonana, że w kompocie będą takie same jak te zamrożone. Mam nadzieję, że zrobię osiem albo sześć słoiczków czegoś czereśniowego, o co będą się biły moje dorosłe dzieci. Nie ustaję w poszukiwaniach.
m.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

U mnie mama zawsze robiła tylko kompot z czereśni. Ale koleżanka wypróbowała kiedyś gruszki, śliwki i czereśnie w occie i były pyszniutkie. Takie owocki słodko-kwaśne. W necie można znaleźć przepisy. Natknęłam się nawet na czereśnie po francusku, marynowane w winie i rumie. Próbowałam też kiedyś czereśniówkę - to bardzo prosta nalewka.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Z mojego doświadczenia mogę jedno powiedzieć, czereśnia nie nadaje się na mrożenie :dobani: Kilka lat wstecz dostałam masę czereśni, narobiłam kompotów, w pewnym momencie już miałam dosyć słoików, to resztę zamroziłam, kompot był wyśmienity i owoce też :-D , a mrożone wylądowały na kompostowniku :dobani:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: czereśnie wiśnia jak ją przetworzyć

Post autor: tadek »

A co z robaczkami w czereśniach?
Chodzi mi o owoce z ekologicznej uprawy, bez pryskania. Nie przeszkadzają wam w kompocie? Mi przeszkadzają.
Wiem ze czereśnie moczy się w zimnej wodzie, wtedy lokatorzy opuszczają swoje domki.
Ale mimo tego zabiegu, zawsze znajdzie się jakiś na dnie słoika.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Re: czereśnie wiśnia jak ją przetworzyć

Post autor: Małgorzata124 »

Z czereśni można zrobić przepyszny dżem , jadłam taki u mojej koleżanki, był zupełnie inny od innych dżemów. :)
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: czereśnie wiśnia jak ją przetworzyć

Post autor: tadek »

Swojej produkcji drzemy są bardziej owocowe od kupnych, z stąd ta wyjątkowość.
No a dżemik z czereśni bardziej lobię niż kompot...
W takim dżemiku nie dostrzeżemy już robaczków. Mniam !
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
ODPOWIEDZ