Czereśnia kolumnowa - sadzonki, uprawa, odmiany

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Czereśnia kolumnowa - sadzonki, uprawa, odmiany

Post autor: Elzbieta M »

Czy znana czereśnia , np odmiany Vega , wyrastająca jak wiemy w duże drzewo - może być również czereśnią kolumnową? Czy kolumnowe to są całkiem inne , nowe odmiany?
Pytam , bo jesienią kupiłam 2 czereśnie , reklamowane jako kolumnowe - Vega i Sam, a wszędzie są opisywane jako duże drzewa.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czy kolumnowe?

Post autor: Petrus »

Czereśnie kolumnowe to zazwyczaj nowe odmiany, które charakteryzują się Elu kolumnowym wzrostem.
Osobiście nigdy nie praktykowałem tworzenia kolumnowego kształtu korony ze zwykłej dużej czereśni. Ale z drugiej strony jest możliwość takiego formowania gałęzi i pokroju, że z każdego drzewa zrobimy kolumnowe ;-)
Na zdjęciu mamy zwykłą czereśnie, ale gdyby nagiąć odpowiednio te wszystkie gałęzie do góry (stworzyć kolumnę) to niby tam wyjdzie kolumnowe drzewko :hyhy:
tamara_gis_5_.jpg
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czy kolumnowe?

Post autor: Elzbieta M »

Nie wiem Piotrku , czy się dobrze zrozumieliśmy - moje pytanie było chyba trochę zamotane. Chodzi mi o to , że kupowałam czereśnie kolumnowe Vega i Sam - czyli nazwy odmian takie jak typowych czereśni. W związku z tym zaczynam mieć obawy , czy szkółkarz - producent sprzedał mi faktycznie czereśnie kolumnowe , czy ...nazwijmy to...podróby. Posadziłam je w rozstawie jak dla kolumnowych , czyli 140 cm - mając nadzieję , że nie wyrosną w duże drzewa.
Tak wygląda posadzone jesienią drzewko. Czy boczne gałązki nie są zbyt długie , jak na czereśnię kolumnową?
październik 044.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czy kolumnowe?

Post autor: Petrus »

Elu wiem o co Ci chodzi ;) Odmiany kolumnowe mają swoje określone nazwy. Skoro Sam i Vega to odmiany zwykłych drzew to takie Ci wyrosną. Kolumnowe odmiany trochę inaczej wyglądają a mi to wygląda na zdjęciu na zwykłą sadzonkę drzewa. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czy kolumnowe?

Post autor: Elzbieta M »

No to fajnie. :przestraszony: Miejsca mam mało na jedną czereśnię , a posadziłam dwie i to tak blisko siebie! U innego sprzedawcy kupiłam wcześniej kolumnowe: jabłonkę , gruszę i śliwę. Te dwie pierwsze rosną wąsko , od razu widać , że kolumnowo , ale śliwa - rośnie raczej szeroko ( podkreślam - ten sam sprzedawca tych trzech drzewek). Wolałabym więc mieć trochę nadziei , że nie zostałam oszukana :orany: z czereśniami i będą małymi drzewkami - a i cena kolumnowych , jak wiadomo , jest wyższa.
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Re: Czy kolumnowe?

Post autor: Sadowniczy.pl »

Drzewa kolumnowe to bardzo charakterystyczne i wyselekcjonowane odmiany. Czereśnie Vega i Van to odmiany starsze ode mnie.... kiedy je selekcjonowano nikt nie znał pojęcia roślin kolumnowych. Więc na pewno nie będą rosły w postaci kolumny. Cena roślin kolumnowych bierze się z uciążliwości i tempa ich uprawy. Oczywiście można z normalnej sadzonki utworzyć roślinę kolumnową - wymaga to jednak mnóstwa wiedzy i pracy. Roślina genetycznie uwarunkowywana do wzrostu kolumnowego rośnie sama - bez pracy ogrodnika
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czy kolumnowe?

Post autor: Elzbieta M »

Sadowniczy.pl pisze:Drzewa kolumnowe to bardzo charakterystyczne i wyselekcjonowane odmiany. Czereśnie Vega i Sam....na pewno nie będą rosły w postaci kolumny. ...Oczywiście można z normalnej sadzonki utworzyć roślinę kolumnową - wymaga to jednak mnóstwa wiedzy i pracy.
I cóż mi teraz wypada czynić???? Wiedzy w tym kierunku nie posiadam, ale w wir pracy chętnie się rzucę :lol: Tylko wypadałoby sie podszkolić.
Obie moje czereśnie , zakupione z etykietką czereśnie kolumnowe , wyglądają jak na zdjęciu powyżej - przewodnik i boczne rozgałęzienia. Czy w takiej sytuacji powinnam skrócić przewodnik i boczne pędy? I jak dalej prowadzić te czereśnie? Nie chciałabym ich przesadzać , a rosną w odległości 1m 40 cm od siebie. Sprzedawca w szkółce zapewniał , że nie przekroczą 2.5 m wysokości i 0,8 m szerokości.

Znalazłam jeszcze na innym forum taką wypowiedź z roku 2011 - mam nadzieję , że mogę zacytować:

"Z drzewami owocowymi kolumnowymi już się tu trochę zrobiło zamieszania, więc ja zamieszam jeszcze bardziej. Otóż w przypadku np. czereśni, znane wszystkim odmiany jak Burlat, Kordia, Summit, Van, Karesova, Techlovan, Regina itd. w sklepach, szkółkach oraz czasopismach ogrodniczych również w pewnych przypadkach mogą być oferowane i opisywane jako drzewka kolumnowe.
Chodzi tutaj o to że podkładka na której są zaszczepione te odmiany powoduje ich zminiaturyzowanie, a więc znaczne zmniejszenie ich tempa wzrostu jak i ich ostatecznej wielkości, jeszcze bardziej niż podkładki skarlające serii GiSeLa czy P-HL. Podkładki te powodują zanik wytwarzania długopędów u zrazu, który przyrasta jedynie poprzez krótkopędy, przez co uzyskujemy przewodnik z licznymi drobnymi gałęziami bocznymi co nazywane jest pokrojem 'kolumnowym'. Maksymalna wysokość po kilkudziesięciu latach jaką ma osiągać drzewko zaczepione na tej podkładce to 2m. Co to za podkładka nie udało mi się ustalić, żaden ze sprzedających nie potrafił mi odpowiedzieć na to pytanie, ale może ktoś z forumowiczów wie i się wypowie.
Ile w tym prawdy też nie wiem, ale drzewka te są bardzo powszechnie reklamowane, więc pewnie coś w tym jest."

Czy w związku z powyższym mogę mieć nadzieję , że - jeśli nawet nie kolumnowe - to jednak będą małe te moje czereśnie?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czereśnia kolumnowa - sadzonki, uprawa, odmiany

Post autor: Elzbieta M »

Przypomnę jeszcze raz pytanie , jak przyciąć ( jeśli w ogóle ciąć ) posadzone jesienią czereśnie Vega i Sam , sprzedawane jako "kolumnowe"?
Nie miałabym tego problemu , gdybym miała pewność , że są to "normalne" duże drzewa - przycięłabym przewodnik ok 50 cm nad najwyższym rozgałęzieniem , skróciłabym boczne gałązki i formowała kąt prosty. Czy tak mam z nimi postąpić? Mam jeszcze cichą nadzieję , że w przypadku tych odmian użyto podkładek skarlających - ale nawet , gdyby tak było , to też nie wiem , jak ciąć.
Zdjęcie1184.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czereśnia kolumnowa - sadzonki, uprawa, odmiany

Post autor: Petrus »

Witaj Elu. No właśnie nic tutaj nie wiadomo. Bo jeżeli byłyby to normalne drzewa to wystarczyłoby je ciąć w taki sposób by tworzyć wąską kolumnę kolony (czyli tniemy pędy boczne i przewodnik, by trochę zagęścić koronę- dokładnie jak piszesz). Jeżeli są to 'jednak' odmiany kolumnowe (co chyba jest mało prawdopodobne) albo na podkładkach skarlających to pozostaje przyciąć boczne pędy a przewodnik zostawić. ;-)
przycięłabym przewodnik ok 50 cm nad najwyższym rozgałęzieniem, skróciłabym boczne gałązki i formowała kąt prosty.
Na obecną chwilę zrobiłbym tak jak napisałaś.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czereśnia kolumnowa - sadzonki, uprawa, odmiany

Post autor: Elzbieta M »

Petrus pisze: No właśnie nic tutaj nie wiadomo. Jeżeli są to 'jednak' odmiany kolumnowe (co chyba jest mało prawdopodobne) albo na podkładkach skarlających to pozostaje przyciąć boczne pędy a przewodnik zostawić. ;-)
Po kilku latach pewnie się okaże :lol: Ale do śmiechu mi nie jest. Zrobię tak jak sugerujesz , tylko jak mocno ciąć boczne rozgałęzienia? 2/3 uciąć? Czy za dużo? Albo na ile oczek? Przycinać trochę później niż kolumnową gruszę i jabłonkę? Może w kwietniu?
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Re: Czereśnia kolumnowa - sadzonki, uprawa, odmiany

Post autor: Sadowniczy.pl »

Pani ELu to poproszę jeszcze o zdjęcie miejsca szczepienia. Jeśli poda mi to Pani na forum i dodatkowo na mariusz@specmajster.pl to postaram się udzielić Pani informacji telefonicznie - 660131131. Dużo pisania i mało czasu:)
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czereśnia kolumnowa - sadzonki, uprawa, odmiany

Post autor: Elzbieta M »

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. Zdjęcie będzie , ale nieco później.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Czereśnia kolumnowa - sadzonki, uprawa, odmiany

Post autor: Merghen »

Elu, ja miałam przycięte już przez sprzedającego ale jak będziesz coś więcej wiedziała po rozmowie telefonicznej to poproszę o jakieś wskazówki tutaj na forum. Pomalutku wracam do Was, mam nadzieję, że na dłużej i bardziej regularnie.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Czereśnia kolumnowa - sadzonki, uprawa, odmiany

Post autor: Sylwia,Gosia »

Witaj Małgosiu! cieszę się,że do nas wracasz :-P
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czereśnia kolumnowa - sadzonki, uprawa, odmiany

Post autor: Elzbieta M »

Sadowniczy.pl pisze:Pani ELu to poproszę jeszcze o zdjęcie miejsca szczepienia.
Oto i zdjęcie. Robiłam przed posadzeniem. Czy to wystarczy?
Zdjęcie1148.jpg
ODPOWIEDZ