Cytryna Skierniewicka podlewanie

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
x21
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-14, 23:13

Cytryna Skierniewicka podlewanie

Post autor: x21 »

Witam, mam pytanie od jakiegoś czasu przeszukuję internet szukając wiadomości o cytrynie skierniewickiej i napotkałem problem odnośnie polewania. Chodzi mi o to ,że na niektórych stronach piszę ,że trzeba podlewać w lecie co 2 dni we Wiosnę i jesień co 4-6 dni a w zimie co tydzień i tu rodzi się pytanie ile wlewać tej wody na jedno podlanie ? Napotkałem się też z wiadomością żeby nie podlewać cytrynki ale wlewać jej wodę na spodeczek i ona sobie ile chcę upije .Czy mógłby mi ktoś powiedzieć który sposób jest lepszy ? Bardzo proszę o pomoc .
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Cytryna lubią raczej wilgotne podłoże. W okresie bardzo letnim roślinkę można podlewać co 2 dni. W pozostałych porach roku co 4-6dni. W czasie zimy nawet raz na tydzień, lub rzadziej.
Te wskazówki są przydatne tylko przez pierwsze kilka miesięcy. Później każdy wyczuje już sam na swoje oko , ile jego cytryna pije wody i jak dużo jej potrzebuje. Najlepszym sprawdzianem jest kontrola wagi doniczki. Gdy ziemia staje się zbyt sucha, przez co doniczka jest lekka znaczy to, że czas na podlewanie.
Cytryna również lubi zraszanie wodą po listkach.
Awatar użytkownika
x21
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-14, 23:13

:)

Post autor: x21 »

Wielkie dzięki :)
Awatar użytkownika
x21
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-14, 23:13

Jeszczę jedno pytanie o nawozenie :

Post autor: x21 »

Mam jeszcze jedno pytanie co do cytryny skierniewickiej otóż na nawozie płynnym piszę ,że wlewać 7 ml nawozu na 1 litr wody co 2 tygodnie i tu moje pytanie Trzeba podlewać tylko tą wodą z nawozem ? Bo chyba litr wody wystarczy na 2 tygodnie .Czy podlewanie samym nawozem nie zaszkodzi cytrynce ? Znalazłem także na tej stronie :http://www.naszecytrusy.pl/nawozenie.htm nawóź wolno-działający który jest o wiele wygodniejszy w użytku i tu moje pytanie czy ten się nada ? :(chciałem dać link do allegro ale nie można powiem tylko ,że na tej aukcji jest nawóz wolno działający Substral Osmocote na balkon i do domu ) . Zdjęcie nawozu wolno stojącego z pierwszej strony przedstawia nawóz do ogrodów a ja zamierzam uprawiać cytrynkę na balkonie więc nawóz z linku który podałem będzie dobry ?Czy wystarczy stosowanie tylko tego wolno działającego ? Bardzo proszę pomoc.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Moim zdaniem jeżeli producent podaje przykładową dawkę nawozu na 1litr,to jeżeli potrzeba mniej, podziel to na połwę lub na 1/3.

Jeżeli chodzi o zastosowanie nawozu wolno działającego to można nimi nawozić wszystkie rośliny
. Wystarczy je stosować raz na cały sezon wegetacyjny - wiosną tzn.teraz . Składniki mineralne zawarte w nawozie przenikają do gleby - w miarę jak są pobierane przez rośliny.
Zaletą tych nawozów jest również to, że roślinom nie grozi przenawożenie, bo związki mineralne są ukryte w kapsułkach i do gleby przedostają się powoli, w niewielkich ilościach.
Nawozy wolno działające: Osmocote, Plantacote, Pokon Season Comfort, Sierrablen.
Awatar użytkownika
x21
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-14, 23:13

???

Post autor: x21 »

Czyli wystarczy stosowanie wolno działającego ? Czy trzeba stosować też ten w płynie ? Pytam ponieważ obawiam się żeby nie zrobić czegoś roślince np dając za dużo nawozu :(
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Jeżeli zdecydujesz się na nawóz wolno działający,to dajesz jedną dawkę na cały sezon i nie stosujesz już innych nawozów...{tylko musisz wiedzieć,że te nawozy są droższe od płynnych,ale biorąc pod uwagę że wolno działający stosujemy raz ,a płynne co 2-3tygodnie}.
Awatar użytkownika
x21
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-14, 23:13

?

Post autor: x21 »

Czy ja wiem czy takie droższe ? na allegro 12 sztuk kosztuję 9,50 +przesyłka 6,50 .Chciałem się jeszcze dopytać czy ten nawóz stosować tylko w okresie intensywnego wzrostu czy też w okresie spoczynku ?
Awatar użytkownika
x21
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-14, 23:13

?

Post autor: x21 »

Chciałem jeszcze zapytać po jakim czasie od przyjazdu roślinki do domu zacząć nawozić cytrynę ? A jeśli była by potrzeba przesadzenia to słyszałem od babci ,że nie można nawozić po przesadzeniu jeśli tak to ile trzeba czekać ? A co do przesadzenia to moja roślinka będzie podobna do tych(zdjęcie w załączniku )Czy jest potrzeba jej przesadzania ? Czy zaczekać do przyszłej wiosny ? Co do pierwszego pytania w tym poście nad tym przeczytałem żeby nawozić od marca do września to np za jakiś czas gdy będę mógł podać nawóz wolno działający to czy tak można ,że np w czerwcu włożyłbym kapsułkę do ziemi to czy ta kapsuła mogła by zostać trochę na okres spoczynku ? Bo jeśli włożyłbym w czerwcu to kapsułka działała by do listopada Czy nie zrobiło by to coś roślince ? A może po prostu wyjąć kapsułkę z ziemi pod koniec września ? Może po prostu darować sobie w tym roku z nawożeniem ? Bardzo proszę o pomoc.
Załączniki
cytrynamala.JPG
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Trudno mi ocenić z tego zdjęcia wielkość doniczki i czy trzeba cytrynkę przesadzić ,ale wystarczy delikatnie wybić roślinkę z doniczki i zobaczyć stan korzeni ,jeżeli bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta -sadzimy do doniczki docelowej -większej{a jeżeli jest mało korzeni ,można pozostawić w tej}.Dawoz wolno działający można podać już lub w trakcie przesadzania,roślinka pobiera go w miarę potrzeb{i nie usuwa się go po sezonie,bo nieraz kapsułki są nie rozłożone,ale są już nie aktywne i w przyszłym sezonie trzeba zaaplikować następną porcję}.
Awatar użytkownika
x21
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-14, 23:13

?

Post autor: x21 »

Przepraszam ,że się dopytuję czyli od razu po przesadzeniu można podać nawóz wolno działający ? Dopytuję bo nie chcę żeby coś stało się mojej roślince :)
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Przeczytaj uważnie post powyżej...tam jest odpowiedź na Twoje pytanie.
Awatar użytkownika
x21
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-14, 23:13

:)

Post autor: x21 »

No wiem ,że jest ale chciałem się upewnić :)
ODPOWIEDZ