co zrobić z rozsadami?

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

co zrobić z rozsadami?

Post autor: Mandragora »

Mam następujący problem: nie mam gdzie trzymać doniczek z rozsadami!!!
Zwykle trzymało się na parapecie okiennym w domu, ale tam gdzie teraz mieszkam to właściwie niemożliwe. To stara kamienica, ściany mają ponad pół metra grubości, a przed oknami jeszcze wielki bez zasłaniający wszystko. Do mieszkania praktycznie nie dochodzi światło. W zeszłym roku postawiłam na oknie pędzonego hiacynta to tak się wyciągnął, że musiałam podpierać go drabinkami, bo przewracał się razem z doniczką :rotfl: Zależy mi na tym, żeby w tym roku zrobić rozsady prędzej, jeszcze z końcem lutego. Pomysłem jest, żeby trzymać doniczki na działce w przenośnej mini szklarni, ale czy to nadal nie będzie za zimno? Albo może trzymać w domu dokąd nie skiełkują a potem wynieść na działkę...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: Danka »

Justynko, z młodymi siewkami może być problem w altance. Bo one oprócz światła potrzebują także ciepła. Może da radę przyciąć bez.
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: Mandragora »

Niestety, jak chociaż skubnę pół gałązki to mnie sąsiadeczki zamordują. Gotowe na policję dzwonić :mrgreen:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: Elzbieta M »

Im wcześniej wysiejesz nasionka , tym bardziej będą wyciągnięte z powodu małej ilości światła.Myślę , że luty w twoich warunkach - to będzie zbyt wczesny termin. Ja bym raczej opóźniła, a jeśli to nasiona , które muszą byc wysiewane tak wcześnie - to nawet bym zrezygnowała. Co masz zamiar tak wcześnie wysiewać?
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: Mandragora »

Głównie kapusty i kalafiory a gdzieś z początkiem marca pomidorki
"Poradził" mi tak kalendarz biodynamiczny, który w tym roku uważa marzec za bardzo niekorzystny czas do siewów ze względu na zaćmienia księżyca. Proponują siać rozsady w lutym lub dopiero w kwietniu, a tak sobie myślę że druga połowa kwietnia to już trochę za późno. Nie doczekam się tych warzywek :przestraszony:
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: balti111 »

Witam, może zakupić małą lampkę LED i po kłopocie .

Zobacz tutaj : http://forum.poradnikogrodniczy.pl/lamp ... t9735.html

Pozdrawiam Stanisław :-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: Elzbieta M »

Jeśli pomidory będziesz sadzić w gruncie , nie w szklarni - to kwiecień jest odpowiednim terminem wysiewu. Im bardziej krępe, mniej wyciągnięte pomidory , tym lepiej.
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: Mandragora »

Pewnie masz rację. Denerwuję się :wstyd: chciałabym, żeby to wszystko już rosło, żeby wszystko się udało, ale chyba nie pośpieszę :( może w kwietniu będzie już na tyle ciepło, że będę mogła trzymać doniczki na działce zamiast w domu i nie będzie wtedy problemu
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: Sola13pl »

Mandragora pisze:chciałabym, żeby to wszystko już rosło, żeby wszystko się udało, ale chyba nie pośpieszę


Znam doskonale Twój ból, ja już od stycznia, baaa od zakończenia "sezonu" powiedzmy w połowie października, czekam na sianie i żeby mi już wszystko rosło a najlepiej żebym rzodkiewki już zrywał, sałatę wcinał, a pomidorki to żeby się do mnie już z krzaczków uśmiechały, niestety wiem że jeśli chodzi o warzywniak to potrafi on dać poważną lekcję pokory dla tych którym nie starcza cierpliwości, więc lepiej poczekać troszkę dłużej ale potem cieszyć się wszystkimi warzywkami niż narobić sobie bigosu i pluć w brodę :P
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: Mandragora »

Oj, jak miło wiedzieć, że ktoś mnie rozumie :zawstydzony: :-)
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: Bettiw »

Justynko, możesz spróbować zrobić trochę rozsad w foliaku, pewnie czy uprawy powiodą się, będzie dużo zależało od pogody, bo jak piszesz, że masz ciemne parapety to szkoda pracy i roślinki są wyciągnięte bardziej później podatne na choroby, chyba, że sałaty wysiejesz i kapustę to jest większa szansa. Pomidory i ciepłolubne papryki raczej małe mają szanse.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
balti111
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-24, 21:33

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: balti111 »

Witam
Bettiw pisze:będzie dużo zależało od pogody, bo jak piszesz, że masz ciemne parapety to szkoda pracy i roślinki są wyciągnięte bardziej później podatne na choroby, chyba, że sałaty wysiejesz i kapustę to jest większa szansa. Pomidory i ciepłolubne papryki raczej małe mają szanse.
A ja tam nie czekam na wiosnę, nie mam działki ani nawet ogródka czy dużego słonecznego balkonu ... ale ...
truskawki dojrzewają już od miesiaca
truskawki dojrzewają już od miesiaca
DSC_5006 (2).JPG
DSC_5010 (2).JPG
. mniam, mniam ...
. mniam, mniam ...
A pomidory własnie zaczynają nieśmiało kwitnąć ... :-D
DSC_5016 (2).JPG
DSC_5014 (2).JPG
DSC_5013 (2).JPG
DSC_5015 (2).JPG
A wszystko dzięki lampkom LED do naświetlania roslin .
Więcej informacji na temat lamp LED tutaj :

http://forum.poradnikogrodniczy.pl/lamp ... t9735.html

Pozdrawiam Stanisław :-)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: Danka »

Apetycznie wyglądają :-D
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: Elzbieta M »

Niesamowite - jestem w szoku :shock:
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: co zrobić z rozsadami?

Post autor: Mandragora »

Robią wrażenie, to prawda! Ciekawi mnie tylko, czy wartości odżywcze warzyw i owoców wyhodowanych w ten sposób są takie same jak zwykłych
ODPOWIEDZ