Co zrobić z jabłonką.

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Co zrobić z jabłonką.

Post autor: Jan Twardowski »

Ostatnio mało byłem w domu i nie zauważyłem ,że moja jabłonka ma połamane gałązki. Ale od początku jabłoń to koksa mam ją już chyba 12 lat ale rosła w złym miejscu i praktycznie co roku była notorycznie łamana bo za blisko rosła boiska do siatkówki i właściwie nie miała jabłek a jak były to były małe. Ostatni raz była złamana 4 lata temu jak najmłodszy syn zaczął studiować bo już w siatkówkę praktycznie nie grali. I 4 lata temu obciąłem ją 30 cm powyżej szczepienia. I zaczęła owocować w zeszłym roku było już dużo jabłek ale w tym roku nie dość ,że dużo to są bardzo duże i prawdopodobnie jakieś 3 tygodnie temu połamały się gałęzie. Na razie nie chciał bym nic robić bo mimo złamanych gałęzi jeszcze rosną. I pytanie czy te gałęzie obciąć za jakieś 3/4 tygodnie zaraz po zbiorach czy jednak poczekać do wczesnej wiosny. Jeżeli będę czekał do wiosny to mogą zaatakować jakieś choroby. Zresztą dużo z tego drzewka i tak nie zostanie. Chyba tak pechowego drzewka nigdzie nie ma a jeszcze tak ładnie mi się odpłaca nie dość ,że owoce są ładne ,duże to jeszcze bardzo smaczne.
Nie wiem co dla drzewka byłoby lepsze.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Co zrobić z jabłonką.

Post autor: tadek »

.
Faktycznie. Z tego co napisałeś, Twoje drzewko ma wyjątkowego pecha.
Janie, może udało by się Tobie wrzucić jakąś fotkę tej jabłoni?

A co do ciecia, to czytałeś już artykuł na ten temat w naszym Poradniku Ogrodniczym?

Poniżej pozwolę przytoczyć fragment:
Co ciekawe ostatnio coraz więcej sadowników zmienia termin tego zabiegu i wykonuje prześwietlające cięcie jabłoni jesienią, gdy z drzew opadną już liście i rośliny wejdą w stan spoczynku, ale jeszcze przed nadejściem dużych mrozów (zazwyczaj ma to miejsce na początku grudnia). Być może kierują się tym, że pod koniec zimy nie zdążyli by przyciąć wszystkich drzew w sadzie. W uprawach amatorskich jednak lepiej nie przesuwać zimowego cięcia jabłoni na jesień, gdyż ten termin cięcia jabłoni wiąże się z dużym ryzykiem przemarznięcia drzewa, jeżeli rany po cięciu nie zagoją się przed nadejściem większych zimowych mrozów.

Czytaj dalej - Cięcie jabłoni :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Co zrobić z jabłonką.

Post autor: Jan Twardowski »

Tadziu dzięki za szybką odpowiedz. Najgorsze jest to ,że znów prawie cała będzie obcięta bo większość gałęzi jest złamanych. To już powinno być duże drzewko a jest nadal małe a będzie jeszcze mniejsze. A tak to wygląda.

Obrazek

Obrazek.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Co zrobić z jabłonką.

Post autor: Danka »

W takiej sytuacji chyba nie masz innej możliwości jak przyciąć poniżej złamania. Bo chyba, nawet gdybyś złożył to raczej się nie skleja.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Co zrobić z jabłonką.

Post autor: tadek »

.
Nie lepiej - dla owoców, poczekać z cięciem aż jabłka dojrzeją?
Twoja jabłoń robi za karłową. Podoba mi się ona.

_______________________ :-> ____

Poradnik Ogrodniczy - Stare odmiany drzew owocowych :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Co zrobić z jabłonką.

Post autor: Danka »

tadek pisze:.
Nie lepiej - dla owoców, poczekać z cięciem aż jabłka dojrzeją?
Twoja jabłoń robi za karłową. Podoba mi się ona.

_______________________ :-> ____

Poradnik Ogrodniczy - Stare odmiany drzew owocowych :arrow:
Tadziu, myślę, że Janek jest świadom, że cięcie należy zrobić po zbiorze.
ODPOWIEDZ