Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
lonecka20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2016-05-09, 16:37

Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: lonecka20 »

Witam. Czy ktos moze mi powiedziec co dzieje sie z moimi storczykami? Na jednym liscie na spodniej czesci sa ciemno purpurowe a na drugim lisc robi sie wiotki i lekko zolty. Prosze o porady.
Załączniki
20160509_160123.jpg
20160509_160115.jpg
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: Sylwia,Gosia »

Nie jestem ekspertem od storczyków i pewnie któraś z koleżanek będzie bardziej kompetentna.Mogę Ci jedynie powiedzieć z własnego doświadczenia ,że mój ostatni storczyk,też miał takie objawy żółknącego i wiotkiego liścia.Prawdopodobnie dostała się woda do serca kwiatu i zaczął gnić .Może i u Ciebie był problem przelania ? Jeżeli nie otrzymasz szybko odpowiedzi,ja na Twoim miejscu wyjęłabym z donicy i dobrze obejrzała korzenie i ewentualnie przesuszyła i usunęła chore części,ale to tak na zdrowy rozsądek .Spróbuj poczytać sobie na naszym forum wątek o storczykach i nasza Małgosia (Merghen) jest ekspertem ,tylko ,że od jakiegoś czasu nie ma jej na forum.Ten wątek ,też był założony przez nią ,o ile pamiętam-powodzenia !
Zrób zdjęcie korzeniom. :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: Danka »

Może przeglądniesz te tematy i wtedy znajdziesz odpowiedź http://forum.poradnikogrodniczy.pl/upra ... t6768.html
lonecka20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2016-05-09, 16:37

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: lonecka20 »

Faktycznie cos sie dzieje z korzeniami tylko co i jak je teraz przyciac?
Załączniki
20160513_104834.jpg
20160513_104814.jpg
lonecka20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2016-05-09, 16:37

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: lonecka20 »

A to drugi storczyk ktory ma ciemno purpurowe liscie od spodu i tez dwa robia sie lekko zolte i wiotkie.
Załączniki
20160513_110439.jpg
20160513_110410.jpg
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: Merghen »

Nie wiem czy nie za późno piszę ale wcześniej nie wpadłam na Twój temat.
Nic się nie dzieje z korzeniami, są zdrowe i szkoda, że je wyciągałaś z doniczki. Kolor liści zależy od nasłonecznienia i genów. Jeśli roślina ma kolor różowy, bordowy itp. to często liście pod wpływem dużej ilości światła zabarwiają się a nawet stają się bordowe. Jeśli chodzi o wiotki liść to jęli jest to najstarszy to ma prawo stawaś się wiotki. Roślina wykorzysta nagromadzone w nim substancje a potem, jak zaschnie to należy go usunąć.
Inna sprawa to może po prostu miały za mało wody i dlatego roślina czerpie ją z liści.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
lonecka20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2016-05-09, 16:37

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: lonecka20 »

O jej... to nie wiem czy im nie zaszkodzilam. Przycielam jeden korzen w bialym storczyku i dwa lub trzy w fioletowym, byly zolte i miekkie. Teraz w jednym i drugim marszcza sie i zolkna liscie. Nie byly przelane ani zasuszone. Od momentu wyjecia z doniczek czekam 7-10 z aby je podlac. Nie wiem co sie dzieje z tymi liscmi.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: Merghen »

Ale które żółkną? Od dołu czy od góry?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
lonecka20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2016-05-09, 16:37

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: lonecka20 »

Narazie od dolu ale marszczyc zaczynaja sie wszystkie.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: Merghen »

To znaczy, że mają raczej sucho. Chyba, że po przesadzeniu zaczęły zamierać korzenie. Zrób ich zdjęcie przez doniczkę i następnym razem jeśli ktoś będzie prosił o zdjęcia korzeni to nie wyciągaj z podłoża. Wtedy można uniknąć kłopotów.

Myślę, że ze względu na pogodę możesz podlać albo raczej przelać podłoe wcześniej bo marszczenie liści wskazuje na lekkie odwodnienie. Niektórzy stosują kompresy z płatków kosmetycznych namoczonych w wodzie i lekko odciśniętych, które kładą na liście. Trzeba wtedy uważać na to by woda nie dostała się w kąciki liści i nie pozostawała w nich bo to grozi zgnilizną. Warto też podwyższyć wilgotność powietrza przez postawienie wokół rośliny tac czy płytkich miseczek z wodą.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
lonecka20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2016-05-09, 16:37

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: lonecka20 »

Juz teraz bede o tym pamietac. Rano juz je namoczylam wiec teraz sa wszystkie zielone. Jesli liscie sie nie poprawia sprobuje z kompresami. A czy moge uzyc sprayu do nawilzania lisci?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: Merghen »

Przy spryskiwaniu można częściej zalać stożek wzrostu lub kąciki liści. Jeśli będziesz uważać i dokładnie sprawdzać to możesz spróbować. Ale najlepiej spryskiwać samą wodą, miękką n. deszczówką lub demineralizowaną. Taka z kranu może zawierać sporo kamienia i pozostawiać osad na liściach. Podobnie jest z podlewaniem. Twarda woda jest często w dłuższej uprawie powodem utraty rośliny.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
lonecka20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2016-05-09, 16:37

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: lonecka20 »

Dobrze. Dziekuje za wszystkie porady.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: Sylwia,Gosia »

Małgosia wie chyba wszystko o storczykach,jeżeli można ,to na pewno pomoże Ci go uratować.Wybacz moją sugestię o wyjęciu i obejrzeniu korzeni.Jak widać objawy podobne ,mają różne przyczyny.Mam nadzieję,że będziesz mogła cieszyć się jeszcze tym kwiatkiem.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
lonecka20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2016-05-09, 16:37

Re: Co to moze byc prosze o odpowiedz:)

Post autor: lonecka20 »

Tez mam taka nadzieje, ale narazie trzeba czekac:) musze sie jeszcze dowiedziec jak dbać o storczyki w doniczce, bo wlasnie kupilam sobie dzis kolejnego pieknego storczyka i nie chce go zmarnowac:) widac ze ma zdrowe korzenie jedynie chyba jeden czy dwa powietrzne maja puste koncowki i dwa wystaja otworami od spodu doniczki i zastanawiam sie czy warto bedzie go przesadzac po przekwitnieciu czy lepiej poczekac do nastepnej wiosny.
Ps. Merghen czekam na Twoje rady:) pozdrawiam
ODPOWIEDZ