Co dolega lantanie ?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Co dolega lantanie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

WP_20160719_001.jpg
To dolne liście, które po kilka codziennie opadają. Lantana jest w dużej ,betonowej donicy ,wkomponowanej w ogrodzenie balkonu,posadzona tam w tamtym roku.Przycięta krótko na wiosnę ,bardzo się rozrosła.Wokół niej wybrałam wiosna ziemię i zamieniłam na świeżą. 2 tygodnie temu wokół rośliny ,dałam pałeczki z odżywką .
Drugi ,dziwny objaw to kwiatki,które zaraz po rozwinięciu,więdną i opadają i znowu są malutkie.
Kiedy na wiosnę ,wokół bryły korzeniowej wybierałam ziemię,nie widziałam pędraków,ale oczywiście mogły się zaplątać w korzeniach.Jeżeli to nie one ,to co ? Czy ona choruje?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co dolega lantanie ?

Post autor: Petrus »

Gosiu od razu widać, że jest to niedobór składników odżywczych. Według mnie jest to albo niedobór potasu, fosforu albo manganu. Podobny wygląd liści jest przy żerowaniu przędziorka? Są jakieś pajęczynki czy mikroskopijne robaczki na spodniej części liścia? W doniczkach i pojemnikach na balkonie substancje odżywcze w ziemi szybko się kończą i trzeba systematycznie nawozić rośliny, bo potem wyglądają kiepsko.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Co dolega lantanie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Piotrze ,że tak szybko odpowiedziałeś.Moje skojarzenie było identyczne z Twoim.Oglądałam kilkakrotnie liście i pajęczynek nigdzie nie ma ,na siłę szukałam przędziorków,może coś było jak kropeczka,ale nie ruszająca się :lol: .Dziewczyny na forum znający lantanę ,pisały ,że ona mało wymagająca .Nowa ziemia, gdzieś 1,5 miesiąca temu (wokół korzeni)i 5 pałeczek z odżywką wokół rośliny NPK 12-6-9 ,to mało ? Może spróbuję codziennie ,ale pół dawki ?
Dzisiaj również u ogrodnika usłyszałam opinię ,że przy takiej wysokiej temperaturze ,u roślin zamykają się pory i wchłaniają nawet mniej wody niż w chłodniejsze dni.I to właśnie zaobserwowałam u siebie ,szkoda ,że po tym jak podlałam za dużo(to tylko te super upalne dni).Może to ma jakiś związek z odżywianiem rośliny ?

Szukałam Magusa-nie ma ,ale jest coś innego na czerwone przędziorki.Można zaaplikować w upał ?
Pozdrawiam Piotrze,jak Ci przyjdzie do głowy jakiś pomysł co robić -daj znać proszę.Dzięki ;)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co dolega lantanie ?

Post autor: Petrus »

5 pałeczek użyłaś? :shock: Jaką masz tą donicę z lantaną? Ogólnie daje się jedną pałeczkę na donicę 13 cm średnicy. Jeżeli masz dużą donicę i zastosowałaś odpowiednią dawkę to ok, ale jak masz małą doniczkę i dałaś tyle pałeczek to zapewne spalisz roślinę, i wtedy jak najszybciej wyciągnij te pałeczki.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Co dolega lantanie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Pewnie bym ich nie znalazła ,bo włożyłam 2 tygodnie temu.Czas działania odżywki to 100 dni. Do doniczek do średnicy 20 cm używa się 5 pałeczek,a do 15 cm średnicy -3 pałeczki.
Lantana jest w donicy 103 cm x 30 cm,razem z innymi kwiatkami,a zajmuje miejsce gdzieś 30 cm x 21 cm. To chyba nie za dużo dałam według tej tabelki na opakowaniu ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co dolega lantanie ?

Post autor: Petrus »

No niby nie za dużo, ale mi się wydaje że jednak to było za dużo dla takiej rośliny. To może być przyczyna, za dużo nawozu jest w glebie i pali to liście.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Co dolega lantanie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Piotruś,wydaje mi się ,że ona miała takie liście ,zanim dałam jej te pałeczki.Bo chyba właśnie dlatego je dałam ,bo wyglądała na niedożywioną,ale na 100% nie jestem pewna.Tyle ,że na początku było mniej takich liści.W tej chwili to bardzo duża roślina i żółkną dziennie i zasychają (jak nie zerwę)gdzieś od 2-4 liści,aktualnie też nie kwitnie,ale pąki zawiązuje.Spróbuję wygrzebać ,chociaż ze 2 pałeczki.Może one wszystkie są zbyt blisko korzeni.Bardzo szybko też wysycha ziemia pod nią i w upale czasem przywiędnie,ale odczekam zawsze z podlewaniem ,kiedy ziemia jest sucha,jak radziłeś.
Dzięki za wszystko,może jak miną te wielkie upały ,to wszystkie rośliny powinny trochę odżyć i rosnąć .To gdzieś tak będzie ,pod koniec sierpnia (najwcześniej) :kwasny: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co dolega lantanie ?

Post autor: Petrus »

Takie długotrwałe upały zawsze nie służą roślinom jednorocznym :-) Ja czasem cieniuje rośliny podczas takich upałów bo potem są strasznie wymęczone :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Co dolega lantanie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Masz rację ,we wrześniu ,co przetrwało to odżywa :-P Jak ja ledwo żyję ,to co dopiero małe roślinki :lol:
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co dolega lantanie ?

Post autor: Petrus »

Tak to z tymi naszymi kwiatami jest, ale trzeba się tym też cieszyć. :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Co dolega lantanie ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Pewnie Piotrze :-D .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ