Clematis -pielęgnacja, choroby

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Clematis -pielęgnacja, choroby

Post autor: Danka »

w tym roku jeden z clematisów zaczął dziwnie kwitnąć. Na pewno jest to spowodowane chorobą ale jaką? Moim zdaniem jest to bakterioza, tylko nie wiem czy na pewno?
Obrazek
Obrazek
Obawiam się,że zaraza rozprzestrzeni się na pozostałe clematisy a może także pozostałe rośliny. Bardzo proszę o pomoc. :cry:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Nikt nie wie co dolega clematisowi? :cry:
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Danuś ja clematisach to się nie znam, może nasz poradnik coś Ci podpowie: Powojniki - odmiany, uprawa, cięcie, choroby
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Lilu,bardzo dziękuję. Przeglądałam już różne choroby ale nie znalazłam nic podobnego. Choroby przeważnie atakują liście, a na liściach jak do tej pory nie zauważyłam zmian.
Awatar użytkownika
Wojtek 2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-04, 22:50

Post autor: Wojtek 2 »

Najprawdopodobniej jest to choroba ale wirusowa,nie ma na nią żadnych środków.
Możliwe, że w przyszłym sezonie clematis będzie kwitł normalnie.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

chory Clematis

Post autor: haliso »

Na ostatniej wystawie ogrodniczej kupiłam Clematisa Westerplatte, piękny czerwony kolor pięknie się zadomowił, na pędach pojawiły się pąki i po pierwszym kwiatku, następne zaczęły więdnąć i następnie liście poczerniały, roślinka zamiera. Co mogło jej zaszkodzić, może ktoś miał podobne doświadczenie, czy to choroba, czy coś innego wpłynęło na to. Za każdą sugestię będę wdzięczna, bo ja do tej pory się z tym nie spotkałam.
Załączniki
DSC03480.JPG
tak zakwitł
tak zakwitł
DSC03694.JPG
a tak wygląda dziś
a tak wygląda dziś
DSC03778.JPG
użytkownik usunięty

Uwiąd powojnika

Post autor: użytkownik usunięty »

Halinko to co dotknęło Twojego clematisa to znana i uciążliwa choroba powojników tzw. uwiąd. Na szczęście choroba jest do opanowania. Musisz wyciąć przy podstawie wszystkie zaatakowane pędy, po tym spryskać 0,1% roztworem Topsinu i podlać pnącze 0,2% roztworem Topsinu. Po ok 14 dniach oprysk i podlewanie (wylewając 2-3l na roślinę) powtórzyć, ale zmieniając preparat na Switch, stosując o,1 % roztwór (zawiesinę) tego preparatu.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Dzięki za radę - spróbuję go ratować, myślałam, że to już nie do odratowania, a mam inne clematisy, więc chciałam wiedzieć co mu zaszkodziło, aby ustrzec inne. Dobrze, że z braku czasu go nie wyrzuciłam...
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Halinko szkoda wyrzucać taką piękność, tym bardziej, że choroba ma to do siebie, że atakuje część nadziemną, korzenie są bezpieczne, więc nawet jeśli musisz wyciąć go do samej ziemi to za rok możesz mieć zdrowy Clematis bez najmniejszych oznak choroby. Choroba ta też atakuje clematisy słabe, źle uprawiane, ważne więc by zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu i starać się tak przy nim pracować by nie uszkadzać pędów. Po wycięciu pędów odkaź sekator, choćby denaturatem. ;)
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Jeszcze raz dziękuję. Może dlatego go poraziło - on dopiero od miesiąca w moim ogródku, pięknie przyrasta, a jak pojawiły się pąki myślałam, że wszystko ok, a tu "masz babo placek" - klops...
agasko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-06-20, 20:19

chory clematis

Post autor: agasko »

Bardzo proszę o pomoc, nie potrafię określić jaka choroba dotknęła mojego clematisa a więc nie wiem jak go leczyć :-(
Tu dodaję zdjęcia chorych liści
liście pod spodem mają czerwone kropki
Załączniki
P6200322.JPG
P6200321.JPG
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Po czerwonych kropeczkach można sądzić, że to rdza. Natomiast fotografia druga bardziej nasuwa mi chorobę grzybową.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
agasko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-06-20, 20:19

chory clematis

Post autor: agasko »

Dziękuje za odpowiedź :) Mam nadzieję, że uda mi się go wyleczyć.
ODPOWIEDZ