Choroby ogórków

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
chr.jo
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-07-06, 22:53

Choroby ogórków

Post autor: chr.jo »

Witam jako nowy na tym forum .Mój problem jest następujący,wysiałem w kwietniu pod tunel foliowy ogórki Izyd F1 o ile się nie mylę jeśli chodzi o nazwę. Mój problem jest taki że,rośliny rosną pięknie są bujne, liście zdrowe masa kwiatów i zawiązków ale,owe zawiązki się nie rozwijają i odpadają, sąsiedzi zbierają wiadrami a ja zebrałem dosłownie 2 ogórki o długości 6 cm. i średnicy też 6 cm.i nie wiem co jest powodem tego zjawiska :niepewny:. Czy ktoś z Was Szanowni forumowicze miał taki problem :?:
usnar
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2010-05-02, 17:29

Re: Choroby ogórków

Post autor: usnar »

Wydaje mi się że kwiaty nie są w ogóle zapylane, czy tunel jest otwierany aby robaczki mogły wlecieć do środka?
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Choroby ogórków

Post autor: lilia0405 »

Jednym z powodów nie robienia zawiązków może być, że ogórki są za gęsto posiane i owady nie mają możliwości ich zapylenia.
sonia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-05-28, 18:11

Re: Choroby ogórków

Post autor: sonia »

Witam ja mam pytanie nie co inne chodzi o zgorzel wiecie coś na ten temat????
Jerzy56
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-06-11, 15:10

Re: Choroby ogórków

Post autor: Jerzy56 »

Witam wszystkich ogrodników, mam problem z ogórkami szklarniowymi, proszę o radę ,górki wzeszły,mają po 2 liscie i dostają 3 liść ten karbowany iiiiiiiiiiiiiiii właśnie tu problem bo codziennie znajduję jedną sadzonkę uschniętą i bez korzonków, tak jakby cos zżerało te korzonki , co robić
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Choroby ogórków

Post autor: Doxepine »

Nie będę zakładał nowego wątku, bo w sumie chodzi o pomoc przy identyfikacji tego, co dzieje się z moimi ogórkami.

To jedna ze zmian na liściach.

A tu druga - małe przebarwienia.

Co to może być i czy mam się tego obawiać? Z góry dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Choroby ogórków

Post autor: Danka »

Najczęstsze choroby ogórków to bakteryjna kanciasta plamistość ogórka - (Pseudomonas syringae pv. lachrymans) lub mączniak rzekomy dyniowatych – (Pseudoperonospora cubensis). Poobserwuj ogórki i sprawdź, która to choroba. Więcej na temat tych chorób i innych znajdziesz w sieci.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Choroby ogórków

Post autor: Doxepine »

Danka pisze:Najczęstsze choroby ogórków to bakteryjna kanciasta plamistość ogórka - (Pseudomonas syringae pv. lachrymans) lub mączniak rzekomy dyniowatych – (Pseudoperonospora cubensis). Poobserwuj ogórki i sprawdź, która to choroba. Więcej na temat tych chorób i innych znajdziesz w sieci.
Zerknąłem na spód liści i wydaje mi się, że coś je po prostu wyjada. Znalazłem parę naprawdę maciupkich robaczków i coś, co wygląda jak wyjedzone dziury w liściach, ale też mikroskopijnych rozmiarów.

PS Znalazłem coś na temat wciornastka tytoniowca, może to on? A, i zapomniałem dodać, że ogórki rosną mi w pojemniku.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Choroby ogórków

Post autor: rafaloku »

Zdjęcia są za mało wyraźne, żeby rozpoznać szkodnika. Spróbuję jednak podpowiedzieć co to może być i po opisie może porównasz to z Twoimi ogórkami:

Przędziorek chmielowiec - owad 0,5 mm długości, jasnozielony, ciało owalne, objawy na ogórkach - drobne jasne plamki, stopniowo obejmujące całą powierzchnię liścia,

Przędziorek szklarniowiec - owady podobne, od jasnopomarańczowych do czerwonych, objawy na ogórkach - na górnej stronie liścia widać podłużne, różnego kształtu i rozmiarów, żółtawe lub brunatne plamy, są one zawsze ciemniejsze w części środkowej, w miejscu plam od spodu liścia widać drobne czerwone robaczki (warto popatrzeć przez lupę), wydaje mi się że to może być Twój szkodnik, nie napisałeś jednak jakiego koloru były znalezione przez Ciebie robaczki?

Wciornastek zachodni - owady większe, do 1,2 mm długości, na liściach kilkumilimetrowe, białawe plamy, z czasem brązowiejące, w obrębie plam widać czarne, drobne, błyszczące kropeczki - odchody wciornastka

Wciornastek tytoniowiec - na liściach drobne srebrzystobiałe plamki, początkowo wzdłuż nerwów głównych liścia, potem obejmują całą jego powierzchnię,

Napisz który z w/w pasuje do objawów na Twoich ogórkach, to podam jak zwalczać.
Rafał
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Choroby ogórków

Post autor: Doxepine »

rafaloku pisze:Przędziorek szklarniowiec - owady podobne, od jasnopomarańczowych do czerwonych, objawy na ogórkach - na górnej stronie liścia widać podłużne, różnego kształtu i rozmiarów, żółtawe lub brunatne plamy, są one zawsze ciemniejsze w części środkowej, w miejscu plam od spodu liścia widać drobne czerwone robaczki (warto popatrzeć przez lupę), wydaje mi się że to może być Twój szkodnik, nie napisałeś jednak jakiego koloru były znalezione przez Ciebie robaczki?

Wciornastek zachodni - owady większe, do 1,2 mm długości, na liściach kilkumilimetrowe, białawe plamy, z czasem brązowiejące, w obrębie plam widać czarne, drobne, błyszczące kropeczki - odchody wciornastka
To bardzo trudne zadanie rozpoznać, co to za ustrojstwo. Wydaje mi się, że w grę wchodzą oba szkodniki, ale postaram się opisać najdokładniej to, co zaobserwowałem. Najpierw na liściach pojawiają się drobne plamki, jakby przebarwienia. W tych miejscach, od spodu, liść wygląda tak, jakby został obgryziony. W miejscu tych obgryzień liść opalizuje w słońcu. W niektórych miejscach, gdzie pojawiła się zaschnięta, brunatna plama, od spodu widać na niej czarne, bardzo małe punkciki. W niektórych miejscach na spodach liści widać małe pajęczynki z czarnymi, drobnymi robaczkami, których nawet pod lupą nie widać za dobrze. Są też na liściach robaczki, które kolorem pasują do przędziorka szklarniowego.

-- Ostatnio dodano 2013-08-14, 13:55 --

PS Zauważyłem bardzo podobne objawy na moim kłosowcu meksykańskim i na pysznogłówce cytrynowej. Widać wyraźniej, że coś je zżera. To robactwo nie da mi spokoju - najpierw plaga mszyc, a teraz przyplątało się coś innego... :-(

-- Ostatnio dodano 2013-08-14, 14:02 --

PS 2 Nie chcę tego pryskać chemią (mam środek o nazwie Owadum, ale jego użycia nie wspominam mile - moje szałwie ozdobne, zaatakowane przez mszyce, padły po nim w mgnieniu oka), bo kłosowca używam do aromatyzowania herbaty, a pysznogłówki do przyprawiania. Ogórki mógłbym potraktować chemią, choć i tak mam wewnętrzne opory. Może oprysk z roztworu mydła ogrodniczego wystarczy?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Choroby ogórków

Post autor: rafaloku »

Użyj naturalny preparat Agricolle. Wg deklaracji producenta zwalcza zarówno przędziorki jak i wciornastki. Jest w pełni bezpieczny zarówno dla ludzi jak i owadów pożytecznych.
Rafał
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Choroby ogórków

Post autor: Doxepine »

rafaloku pisze:Użyj naturalny preparat Agricolle. Wg deklaracji producenta zwalcza zarówno przędziorki jak i wciornacstki. Jest w pełni bezpieczny zarówno dla ludzi jak i owadów pożytecznych.
Tu jeszcze opis na stronie producenta: http://www.target.com.pl/produkty/targe ... t,386.html
Opryskałem wszystkie zaatakowane rośliny roztworem mydła ogrodniczego, ale nie mam pojęcia, jaki będzie tego efekt. Ogórki, póki co, trzymają się dobrze - oberwałem najbardziej zniszczone liście. Będzie, co ma być. Dziękuję za pomoc! :-D Skorzystam z rekomendacji i zakupię ten środek.
xvpaula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2013-11-20, 08:45

Re: Choroby ogórków

Post autor: xvpaula »

witam, a ja mam trochę inne pytanie. Jaki wybrać gatunek ogórka żeby podczas rośnięcia nie robiły się z niego baryłki a ładne, podłużne ogórki? Już drugi sezon mam takie okrągłe, a wiadomo nie każdego takiego ogórka da się zaprawić bo robią się puste w środku i mało mieści się ich w słoiku. Doradźcie. :-/
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Choroby ogórków

Post autor: rafaloku »

Myślę, że problem raczej wynika z błędów w uprawie lub nawożeniu. Niektóre składniki nawozów mają istotny wpływ na prawidłowy wzrost ogórków. Niestety nie udało mi się znaleźć przyczyny zniekształceń owoców o jakich piszesz ale może są jeszcze jakieś inne objawy, może np. coś na liściach? Tu jest bardzo dobry artykuł z opisami objawów niedoborów składników pokarmowych w uprawie ogórka: http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2853

Tu zaś jest więcej o uprawie ogórków i polecane nawozy: Ogórki - uprawa na działce, najlepsze odmiany
Rafał
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Choroby ogórków

Post autor: lilia0405 »

Ogórek należy do dyniowatych , a one mają wysokie wymagania glebowe, trzeba go zasilać, ja używam obornika granulowanego jak nie mam od gospodarza. Niestety ten rok moge zaliczyć do nieudanych w uprawie ogórka, posiałam jak należy, zasiliłam obornikiem granulowanym, ale niestety moja działka przez ponad miesiąc była w wodzie i woda wypłukała co było możliwe, ogórków, było mało i jeszcze baryłeczkowate.
ODPOWIEDZ