Choroby naszych zielonych pupili

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Choroby naszych zielonych pupili

Post autor: elza »

Znowu liczę na Was kochani!
Po pierwsze to nie mam pojęcia czy to fikus czy figowiec,bo oba w książkach wyglądają tak samo.Wiecie?
Po drugie to problem tych plam. Jakoś nie mogę zdefiniować tej choroby. Liście,ale nie wszystkie dostają takich plam i po pewnym czasie spadają.
Pomocy!
Eliza
Załączniki
DSC00044.JPG
DSC00046.JPG
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Choroby naszych zielonych pupili

Post autor: Petrus »

Cześć. To jest fikus binnendijkii (F. biennendijkii). Wydaje mi się że te plamy, to efekt przenawożenia. Jak często go nawozisz?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Choroby naszych zielonych pupili

Post autor: rafaloku »

Te plamy to jakie są - chodzi mi o to czy suche czy mokre, to po prostu plamy czy jakieś wybrzuszenia. Jeżeli plamy przypominają takie jakby skorkowacenia to może być to tzw. korkowatość liści figowca, choroba o podłożu fizjologicznym występująca w wyniku niewłaściwej temp. powietrza w połączeniu ze zbyt wilgotną glebą i niedoborem światła.

Druga rzecz, która mi się nasuwa to plamistość liści figowca lub obwódkowa plamistość liści figowca. W pierwszym przypadku powstają drobne wodniste plamy z czasem się powiększające, potem opadają liście. Czyli tak jak ma to miejsce u Ciebie. Zaś w przypadku plamistości obwódkowej plamki pojawiają się najpierw od spodu liścia, z czasem w tych miejsca od góry liścia powstają wybrzuszenia. Jeżeli te plamki u Ciebie są takie jakby wybrzuszone to może być to. Obie te choroby zwalcza się tak samo - chore liście usunąć a całą roślinę kilkakrotnie opryskać stosując na zmianę biopreparat Biochikol 020 PC oraz jeden ze środków grzybobójczych: Dithane NeoTec 75 WG lub Topsin M 500 SC (wymieniłem tu dwa najpowszechniej chyba stosowane w uprawach amatorskich).

Ja tam unikam chemii, więc na początek przesunął bym roślinę bliżej okna i potraktował tylko Biochikolem. Jak nie pomoże to wtedy te następne środki.

Polecam też przeczytać: Dlaczego fikus benjamina gubi liście
Rafał
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Choroby naszych zielonych pupili

Post autor: elza »

Drogi nasz Rafale.
Plamy są suche i od dwóch stron czyli od spodu i od góry.Brak jakichkolwiek innych objawów,które mogłabym dodać.
Petrus mi pisze,że to przenawożenie.Ja go w ogóle nie nawożę. Światła powinien mieć dość,bo mam baardzo jasny pokój.Wielkie okno w porównaniu do metrażu.Poza tym niedaleko od niego stoi lampa,które go codziennie doświetla,gdy za oknem mrok.Cała głupia jestem normalnie z nim.Liście nowe wypuszcza.....
I co ty na to???
Pozdrawiam
Eliza
P.S. Odpisz na PW.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Choroby naszych zielonych pupili

Post autor: Doxepine »

Elizo, ja zwróciłbym uwagę na brak jakiegoś składnika pokarmowego. Na moje niewprawne oko wygląda to jak brak magnezu lub potasu.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Choroby naszych zielonych pupili

Post autor: Petrus »

Czerwone plamy u roślin jednorocznych są z reguły objawem niedostatku potasu. Tak jak wspomina Irek. Jeżeli plamy występują z jednej i drugiej strony to choroba lub niedostatek rozwija się od środka komórki roślinnej.
Elizo, światło z lampki w żaden sposób nie pomaga roślinom, niestety. Rośliny do wzrostu potrzebują w większości światła czerwonego. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Choroby naszych zielonych pupili

Post autor: elza »

Moi drodzy!
Kobieta w sklepie ogrodniczym też nie rozpoznała tej choroby.Zakupiłam,więc pałeczki przeciwgrzybowe i zasadziłam mu odpowiednią ilość.Jeżeli pomoże to za jakieś 2 miesiące(myślę,że po takim czasie dopiero będą widoczne efekty) dopiszę informację i zamieszczę fotkę preparatu.
Pozdrawiam-Eliza
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Choroby naszych zielonych pupili

Post autor: Petrus »

To czekamy :hyhy: ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Choroby naszych zielonych pupili

Post autor: elza »

Ogłaszam wszem i wobec :lol: ,że to musiała być jakaś choroba grzybowa.Pałeczki na choroby grzybowe zadziałały.
Fikus przestał zrzucać liście a plamek już nie ma.
Hurra :!: :!: :!:
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Choroby naszych zielonych pupili

Post autor: Doxepine »

elza pisze:Ogłaszam wszem i wobec :lol: ,że to musiała być jakaś choroba grzybowa.Pałeczki na choroby grzybowe zadziałały.
Fikus przestał zrzucać liście a plamek już nie ma.
Hurra :!: :!: :!:
Elizo, bardzo się cieszę, że z fikusem wszystko ok! :) Ja jednak wciąż upieram się przy brakach pokarmowych. Pałeczki przeciwgrzybowe/przeciwrobacze często zawierają w sobie składniki odżywcze, by wesprzeć roślinę w rekonwalescencji. Wiem, jestem upierdliwy :lol: Tak czy inaczej, super, że fikus odzyskał zdrowie! ;-)
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Choroby naszych zielonych pupili

Post autor: elza »

I to Ireczku najważniejsze.Szkoda by było stracić chłopaka :lol:
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
ODPOWIEDZ