Choroba winorośli

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Roman1952
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-08-17, 15:01

Choroba winorośli

Post autor: Roman1952 »

Ślicznie witam WSZYSTKICH i od razu pytam: Jak trwoga to do..., nie, na FORUM. W tamtym roku chory jeden krzew, w tym już trzy i jeden w drugim miejscu / ostatnie 2 zdjęcia gdzie grono jest dosyć ładne tylko chyba liść chory/. Proszę o pomoc: Jak postąpić dalej w obu przypadkach?
Załączniki
DSC08558.JPG
DSC08557.JPG
DSC08559.JPG
DSC08560.JPG
DSC08561.JPG
DSC08562.JPG
DSC08563.JPG
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: powitanie

Post autor: Danka »

Moim zdaniem to mączniak
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: powitanie

Post autor: tadek »

Co do białego nalotu na owocach Twojej winorośli, to już nazwę winowajcy napisała Danusia:
- Twoją winorośl opanował mączniak... rzekomy... :/

O tej chorobie grzybowej przeczytasz w naszym Poradniku Ogrodniczym, w artykule zatytułowanym:

Mączniak prawdziwy i rzekomy - zwalczanie KLIK :arrow:
.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Choroba winorośli

Post autor: Petrus »

Witajcie. Na pierwszych zdjęciach to mączniak, ten biały nalot i te czerwone zabarwienie liści. Na owocach mączniak prawdziwy a na liściach rzekomy.

Ostatnie zdjęcia z jasnozielonymi plamkami to niedobór składników odżywczych, musisz systematycznie nawozić winorośl wieloskładnikowym nawozem, a gdy rozwijają się owoce zwiększyć dawkę potasu i fosforu :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
kapitan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 161
Rejestracja: 2012-01-04, 19:13

Re: Choroba winorośli

Post autor: kapitan »

Trochę po czasie ale też się odniosę do tego co widzę. Śiwy, śmierdzący grzybem nalot na jagodach i szypułkach to bez wątpienia bardzo silna infekcja mączniaka prawdziwego. Tak zainfekowanych gron nie da się już uratować. Kojarzenie czerwonych przebarwień na liściu z mączniakiem rzekomym jest w mojej ocenie wątpliwe. Co prawda bywa, że u odmian ciemnych infekcja mączniaka rzekomego daje podobne przebarwienia ale nie jest to częste. Najczęściej są to oliwkowe tłuste plamy przy infekcji pierwotnej, a przy wtórnej żółto brązowe przebarwienia. Najłatwiej jednak rzekomego identyfikuje się po objawach na spodniej części liści. Niezależnie od koloru przebarwień na górnej części liścia, pod spodem liścia zawsze występuje biały, mączysty nalot i po tym najłatwiej rozpoznamy m. rzekomego na liściach. Różno kolorowe przebarwienia na liściach to zwykle objaw problemów z przyswajaniem składników pokarmowych z gleby. Nie jest to jednak równoznaczne z niedoborem tych składników. Najczęściej problemy z przyswajaniem mają młode krzewy i na ich liściach najczęściej występują tego typu mozaiki. Ma to związek ze zbyt słabo rozbudowanym jeszcze systemem korzeniowym i zazwyczaj z upływem czasu przemija. Jeżeli takie liście pokazują nam krzewy stare to oznacza to że możemy mieć do czynienia z niedoborem jakiegoś składnika.
Piotr
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Choroba winorośli

Post autor: erazm »

Na winorośli Agat Doński znalazłem dziś 4 liście z takimi plamami. Jaka to przyczyna?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Po dwukrotnym kliknięciu na zdjecia ulegną powiększeniu.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Choroba winorośli

Post autor: erazm »

Na liściach winorośli Agat Doński mam takie plamy - jaka przyczyna?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Po kliknięciu 2 razy na zdjęcie ulegnie powiększeniu.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Choroba winorośli

Post autor: Petrus »

Wydaje mi się że może to być przyczyna niedoboru składników odżywczych- żelaza, magnezu itp.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ