Choroba liści jabłoni

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
użytkownik usunięty

Choroba liści jabłoni

Post autor: użytkownik usunięty »

Ostatnio dostrzegłam zmiany na liściach jabłoni odmiana' Topaz'. Zmiany te dotyczą tylko jednej gałęzi, nie są jeszcze rozległe, ale jak się domyślam, pewnie się szybko rozprzestrzenią. Jabłoń w ogrodzie rośnie od 14 lat i takie zmiany pojawiły się pierwszy raz, na innych drzewach na szczęście nie występują. Próbowałam sama dopasować objawy do różnych chorób i najbardziej prawdopodobny wydaje mi się Wirus mozaiki jabłoni, z tym, że na wszelkich napotkanych zdjęciach poglądowych nie ma na liściach tych czerwonych przebarwień, które występują na liściach mojej jabłoni. Proszę więc o zdiagnozowanie choroby i ewentualną poradę jak sobie z nią poradzić, o ile to nie jest wirus bo na tego jak wiem lekarstwa nie ma.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Choroba liści jabłoni

Post autor: aleks.smolen »

Najprawdopodobniej sprawcą takiego zniekształcenia liści jest mszyca jabłoniowo-szczawiowa. Ewentualnie pryszczarek.
Trzeba wykonać test: tzn. rozwinąć ten zwinięty liść: jeśli rozwija się bez przeszkód to po rozwinięciu będzie widać mszyce. Jeśli jest mocno zwinięty i nie da się go rozwinąć to jest to pryszczarek, aby się upewnić liścia należy przełamać, powinny być wtedy widoczne pomarańczowe szkodniki.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
ODPOWIEDZ