Choroba jabłonki

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MS-05
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2008-05-08, 16:10

Choroba jabłonki

Post autor: MS-05 »

Dzień dobry,

chciałabym zapytać co zaatakowało jabłonkę, pień jabłonki od ziemi pokryty jest jakimś nieznanym mi nalotem. Jabłonka jest już stara, jakieś 10 lat temu obcięta była jedna odnoga.
I jeszcze jedno pytanie czy to można wyleczyć i jakim środkiem. Zależy mi na tej jabłonce, to jest papierówka i ma bardzo smaczne jabłuszka. W załączeniu dodaję zdjęcie
Załącznik Jabłonka.jpg nie jest już dostępny
Dziękuję za poradę
Załączniki
Jabłonka.jpg
Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: choroba jabłonki

Post autor: tadek »

Witaj Małgosiu

Grzyb objął martwą część pnia jabłoni. Nie mogę przypomnieć sobie nazwy tego grzyba. Był - tak mi się wydaje, o nim artykuł w naszym poradniku.

Musiała byś wyciąć martwy, porośnięty grzybem pień, a powstałą ranę doborze zdezynfekować smarując środkiem grzybobójczym

Może jutro zaglądanie Tu Piotrek. On zna się lepiej na problemach roślin, i podpowie Tobie więcej. :zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Choroba jabłonki

Post autor: Petrus »

Tak jak Tadek dobrze napisał, musisz usunąć ręcznie ten biały grzyb. Potem wykonać oprysk preparatem grzybobójczym, np Topsin czy Mildex. Ta odnoga pnia była źle ścięta dlatego zaczęła gnić i rozwija się grzyb. Prawdopodobnie włośniki grzybni i tak przejdą prędzej czy później na zdrową część i też zacznie gnić lub miec raka.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ