Rośliny cebulowe - uprawa na balkonie, w doniczkach

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Rośliny cebulowe - uprawa na balkonie, w doniczkach

Post autor: yen22 »

Jak zwykle zwracam się do bardziej doświadczonych ogrodników po radę. Zbliża się wielkimi krokami czas sadzenia cebul kwiatów wiosennych. Bardzo bym chciała, żeby i u mnie na wiosnę coś zakwitło. Ale nie mam zbytnio gdzie posadzić na rabatkach. I pomyślałam, że można by w donicy.
Myślę, że to możliwe. Ale doradźcie- jaka duża donica , żeby zimą nie przemarzło i co tam najlepiej wsadzić. Myślałam o tulipanach i hiacyntach ? ;-)
A może jakieś jeszcze inne kwiatki. Uczę się dopiero więc ... :-)
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

U mnie się sprawdziły krokusy, narcyze i tulipany. Skrzynie miałem dość duże, drewniane, zabezpieczone 1,5 cm grubości steropianem, a od wierzchu gleba była wysypana korą. Jeśli masz mniejsze doniczki, np. ceramiczne, to myślę że jakieś owinięcie materiałem izolacyjnym i okrycie gleby ściółką powinno starczyć. Ja na balknonie do owijania donic używam agrowłókniny zimowej ale może być to np. też słoma. Zależy czego masz pod dostatkiem. Ja w mieście słomy nie mam :-(
Rafał
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Dziękuje :-) . Myślałam, żeby na zimę donice - 10 i 20 litrowe zgromadzić w osłoniętym rogu tarasu, ustawić na styropianie i obsypać liśćmi, ale mogę postarać się o słomę.
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Cebulowe w donicy

Post autor: Merghen »

Może podepnę się pod temat bo choć chodzi o cebulowe i o donice to jednak zastanawiam się nad innym aspektem.

Mam sporo dość dużych donic, które już nie wykorzystam do wysadzania roślin domowych i tarasowych. Planuję rabatę bylinowo-cebulową i zastanawiam się czy można w nich posadzić cebule zamiast w koszyczkach. Czy ktoś już próbował takiego sposobu? Przyznam,że byłyby to dość spore dla mnie oszczędności a jednocześnie mogłabym się pozbyć czegoś co mi zagraca piwnicę i strych.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Cebulowe w donicy

Post autor: lilia0405 »

Małgosiu myślę, że możesz wykorzystać te donice. Ja tak sadziłam w wiaderkach takich do 3litrów, ponaciłam po długości takie mniej więcej centymetrowe paski po to aby woda lepiej odpływała.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Cebulowe w donicy

Post autor: Danka »

Wydaje mi się, że jest niezły sposób. Tylko trzeba zrobić więcej dziurek na nadmiar wody. W doniczkach plastikowych stratyfikowałam nasiona więc myślę, że cebule mogą także to wytrzymać.
użytkownik usunięty

Re: Cebulowe w donicy

Post autor: użytkownik usunięty »

Testowałem sadzenie cebulek w doniczkach ale nie jako zabezpieczenie przed szkodnikami tylko aby później łatwiej je wykopać. Używałem do tego doniczek po chryzantemach w jakich sprzedaje się je Wszystkich Świętych. W tych doniczkach są spore otwory w dnie ale zauważyłem, że w doniczkach i tak ziemia jest sucha. Tak więc wyszło, że doniczki za bardzo izolują cebulki od otaczającej jej ziemi, nie tak jak koszyczki. Teraz korzystając z doniczek wycinam w ich bokach spore pionowe otwory, by ziemia z doniczki miała kontakt z ziemią obok doniczki.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Cebulowe w donicy

Post autor: Merghen »

Dziękuję za sporo informacji :) Już w trakcie prac w ogrodzie myślałam o tym, że czeka mnie ażurowa robota ;) Od jutra zaczynam wycinanie dziur. Właśnie chodzi mi o to,że będę miała mix tulipanów i innych cebul a chciałabym je w przyszłym sezonie bardziej poukładać by pasowały i kolorystycznie i wielkością a dużo łatwiej będzie mi gdy je pozaznaczam a potem donice wyciągnę i odpowiednio pozamieniam.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Cebulowe w donicy

Post autor: Merghen »

Dodatkowo zamiast donic wykorzystałam koszyczki plastikowe po kiwi. Są łatwiejsze w obróbce, miększe więc łatwiej wycinać otwory choć przy wycinaniu ich w doniczkach świetnie pomaga nożyk do tapet.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
omega234
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-10-04, 10:23

Re: Cebulowe w donicy

Post autor: omega234 »

Ja też podepnę się pod powyższy temat. W przyszłym roku mam wesele córki i chciałabym jakos ubogacić swój ogród, nie tylko rabatę ale przede wszystkim postawić jakieś donice z pięknie kwitnącymi kwiatami. Pnąca fuksja nad schodami to wiadomo, a co polecacie do zrobienia kompozycji kwiatowej ? Zależy mi, zeby była bogata, kolorowa i żebym mogła ja powtórzyć w 3 donicach.
użytkownik usunięty

Re: Cebulowe w donicy

Post autor: użytkownik usunięty »

Sporo zależy od terminu uroczystości. Nie w każdych terminach kwitną obficie cebulowe, być może należy wybrać inne rośliny.
omega234
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-10-04, 10:23

Re: Cebulowe w donicy

Post autor: omega234 »

druga połowa lipca
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Cebulowe w donicy

Post autor: Merghen »

To myślę, że najlepiej lilie tylko,że z tym trafieniem w termin jest trochę jak w rosyjskiej ruletce...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
użytkownik usunięty

Re: Cebulowe w donicy

Post autor: użytkownik usunięty »

Druga połowa lipca w przypadku lilii to (przynajmniej w mojej strefie klimatycznej):
późne azjatki (szczególnie pełne), LO (dość wysokie), orientpet (bardzo wysokie).
W cieplejszych rejonach zaczynają kwitnąć lilie orientalne (u mnie są dopiero w sierpniu). Niestety termin kwitnienia w dużej mierze zależy od pogody i może się przesunąć nawet do 2 tygodni. Jednak przeważnie w połowie lipca kwitnących lilii jest bardzo dużo.

W drugiej połowie lipca pojawiają się również róże - im późniejszy termin lipca tym więcej róż, a mniej lilii azjatyckich.
Z doniczkowych mogą być piękne lobelie (np. zwisające), begonie, tuberoza. To również początek lub pełnia kwitnienia kwiatów jak: dalia, mieczyk, liatra, nasturcja, gailardia, pysznogłówka, liliowce - można spróbować uprawiać je również w donicach.
Może coś z powyższych sobie wybierzesz do aranżacji :->
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Cebulowe w donicy

Post autor: ATA »

A może pięknie na czerwono kwitnącą szałwię? Gdyby to były 3 donice-efekt murowany.Kwitnie u mnie do tej pory.No chyba dzisiaj zakończy kwitnienie,bo w nocy było -2 .
Renata
ODPOWIEDZ