Całkiem inne podkładki.

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Maria W.
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2017-08-06, 10:58

Całkiem inne podkładki.

Post autor: Maria W. »

Witam serdecznie doświadczonych sadowników.Moje pytanie dotyczy podkładki dla gruszy.Czy to prawda, że mogę zaszczepić na głogu??? Chciałabym spróbować.Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie??? Dzięki i pozdrawia Maria W.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Całkiem inne podkładki.

Post autor: Elzbieta M »

Nie jestem sadownikiem , ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić głogu jako podkładki dla gruszy. Wiem , że najczęściej szczepi się na pigwie ewentualnie na gruszy kaukaskiej - to też zależy od odmiany gruszy - nie każda jednakowo dobrze sie zrasta.
Może wypowie się ktoś z ekspertów.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Całkiem inne podkładki.

Post autor: Bettiw »

A skąd się wzięło powiedzenie gruszki na wierzbie? Niektóre drzewa można szczepić na innych, ale czy akurat gruszę na głogu tego nie wiem. Kiedyś spróbowałam zaszczepić gałązkę innej jabłoni na mojej jabłoni, ale nie udało się, więc trzeba na pewno potrenować i wybrać najlepszą metodę szczepienia.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Całkiem inne podkładki.

Post autor: Petrus »

Powiedzenie sie wzięło od tego ponieważ jest grusza wierzbolistna, dlatego niektórzy myśleli że to wierzba z gruszkami.
Kiedyś jak nie było na czym szczepić lub nie miało się odpowiedniej podkładki to stosowano w szczepieniu gruszy właśnie podstawek z głogu a nawet jarzębu ;-) Teraz jednak się od tego odchodzi. Na głogu szczepi się inne rośliny zazwyczaj krzewy i drzewa. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ