Bukszpan - sadzonki, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Bukszpan - sadzonki, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Post autor: Aleksandra3341 »

Witam.
Będąc w lipcu u mojej mamy pościnałam sobie gałązki bukszpanu,aby zrobić z nich sadzonki.Stały pod folią na gorącym i jasnym strychu przez całe lato i wszystkie puściły korzenie.W zimie na strychu jest tylko 3 stopnie zimna,więc nie wiem ,czy bukszpan mogę zostawić na całą zimę pod folią tak jak stoi [czy nie zmarznie] ,czy lepiej przesadzić do małych doniczek i postawić w ciepłym pokoju.?
Pozdrawiam.
Załączniki
SADZONKI BUKSZPANU.JPG
SADZONKI BUKSZPANU.JPG (48.18 KiB) Przejrzano 7063 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wg mnie, jeśli nie ma tam mrozu, to spokojnie mogą stać. Jeśli temperatura spada poniżej zera, to zdjął bym folię, bo wilgotność w powietrzu uszkadza rośliny.

Więcej: jak zrobić sadzonki bukszpanu, jak rozmnożyć bukszpan
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Post autor: Aleksandra3341 »

Ok. Dziękuję za odpowiedż.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Folię możesz zdjąć jak radzi Piotr. Nawet kilka stopni mrozu nie powinno im zaszkodzić.
Fot. zdjęcie twoje bez lampy pewnie zrobione. Sadzonki widzę o wys. kilkunastu cm
Obrazek Obrazek

W tym roku zrobiłem już kolejny raz sadzonki bukszpanu. jest ich ok. 100 i liczę na 70% powodzenia. U mnie one zimują w inspekcie, który w razie dużych mrozów dodatkowo okrywam. Na wiosnę wysadzę je do doniczek i będą w zacisznym miejscu kolejny rok rosły pod gołym niebem. W razie mrozu o. 20 st. okryję je włókniną
Obrazek Obrazek
Dla tych ci zaczynają rozmnażać bukszpan, zdjęcie prawidłowo wykształconej sadzonki:
Obrazek Obrazek

docelowo zamierzać obsadzić wszystkie rabaty obwódką bukszpanową. Życia pewnie mi nie starczy :lol: bo to b. wolno rosnący krzew ale spróbować warto :-D

Fot. obwódka z bukszpanu wys. 15 cm Sadzonki z 2006r. wysadzone w ubiegłym roku
Obrazek Obrazek
Fot. obwódka z bukszpanu wys. ok. 30 cm Sadzonki z 2003r. wysadzone przed 3 laty
Obrazek Obrazek
Fot. niski żywopłot z bukszpanu wys. 60-70 cm Sadzonki wysadzone w 2001 r.
Obrazek Obrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Ja sadzonkuję zawsze końcem marca,przyjęć jest prawie 90%.Na zimę wstawiam do belgijki,pod niska folię, wytrzymuje spokojnie.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

mariusz139 pisze:Ja sadzonkuję zawsze końcem marca,przyjęć jest prawie 90%.Na zimę wstawiam do belgijki,pod niska folię, wytrzymuje spokojnie.
Pod folię mówisz czyli podobne warunki mają jak w inspekcie. O terminie marcowym muszę pomyśleć bo skróciłoby to czas 'wychowu" sadzonek. Więcej jednak słyszałem, akurat w przypadku bukszpanu, głosów za letnim ukorzenianiem.

Pozdrawiam
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Możliwe Herbi,ale mi naprawdę świetnie wychodzą wiosna,a przed zima są już mocne i zimują w foli na polu.Zrobiłem amatorsko 4 skrzynki,gęsto i wszystko pięknie ukorzeniło się w dwa tygodnie(czysty piasek w skrzynce).
Grześ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2008-08-05, 19:06

Post autor: Grześ »

Witam

Pytanie do mariusz139/ jak ktoś inny odpowie tez będzie mile widziane;)

Napisałeś ze robisz sadzonki w marcu, napisz konkretnie... Kiedy od tego terminu są już pierwsze korzenie, jaki jest skład podłoża, czy gałązki pobrane są w marcu z macierzystej rośliny, czy używasz ukorzeniacza, jaka jest skuteczność(%)


Ja prywatnie ukorzeniłem bukszpan z bardzo dobrym skutkiem ale gałązki pobrałem w sierpień/wrzesień i trzymałem przez zimę w jasnym pomieszczeniu(bez folii, tylko utrzymywałem wilgotność) w mieszaninie torfu/piachu/ziemi ogrodniczej( proporcja 1/0,4/1) i wiosna kiedy przyjechałem na święta wielkanocne były już pierwsze korzenie a kolejne rośliny ukorzeniały się do końca lata. Użyłem ukorzeniacza, skuteczność jednej odmiany była rzędu ponad 80% drugiej odmiany ok70%. Ukorzeniałem bukszpan wiecznie zielony. Nie były to żadne cudne odmiany.

Ewentualnie proszę o podanie innych szczegółów które mogą się mi przydać


Chciałbym spróbować zrobić to samo ale zacząć wiosna-mniej zapewne kłopotu...
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Ukorzeniacz do sadzonek zdrewniałych , termin sadzonkowania koniec marca, pod foliakiem bądź inspekt, czysty piasek zdezynfekowany Captanem oczywiście w proszku- pierwsze korzenie puszczają po dwóch tygodniach. 90% przyjęć , i tyle.
ODPOWIEDZ