Bluszcz pospolity - uprawa na balkonie, choroby

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
kacper
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-14, 18:46

Bluszcz pospolity - uprawa na balkonie, choroby

Post autor: kacper »

Witam, mam pewne wątpliwości. Mam na balkonie 2 rośliny bluszczu. Zbliża się zima, więc nie wiem co mam zrobić. Wydaje mi się, że przetrwają one gdy je odpowiednio zabezpiecze przed mrozem. Ale czy to wystarczy? Niestety nie mam możliwości przeniesienia ich do pomieszczenia.
kacper
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Najlepiej doniczkę włożyć do drugiej dużo większej i wolną przestrzeń zasypać trocinami lub korą, przysypując również ziemię. Nie zapominać o podlewaniu w bezmroźne dni.
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Zgadzam się z Wiesią musisz koniecznie zabezpieczyć przed mrozem,może to być kora,a można też wziąć większy karton czy skrzynkę, położyć na spód styropian na to doniczki i wkoło i wierzch doniczki- obłożyć styropianem lub korą.Pędów górnych nie potrzeba zabezpieczać,jeżeli korzenie będą zabezpieczone ,cała roślinka spokojnie przetrwa...

Warto poczytać: ogród na balkonie - uprawa roślin w pojemnikach oraz rośliny balkonowe zimą
kacper
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-14, 18:46

Post autor: kacper »

Dzięki serdeczne za info
kacper
berninka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-05-11, 09:35

Bluszcz - choroba liści

Post autor: berninka »

Witam,
mam w ogrodzie bluszcza zimozielonego, na wiosnę i później przez lato cały czas żółkną mu liście.
Przypuszczam że to jakaś choroba ale nie wiem jaka ? (grzyb?, bakteria?)
Nie wiem czym to zwalczyć ! Z góry dziękuję za każdą podpowiedz !
Pozdrawiam
Załączniki
P110511_08.02[01].JPG
P110511_08.02.JPG
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Wydaje mi się, że to atak choroby grzybowej. Podobne zdjęcia znalazłem w przypadku dwóch grzybów. Jasnobrązowe, okrągłe plamy o średnicy 1 cm na liściach powoduje grzyb Colletotrichum gloeosporioides.

Jeżeli plamy są wodniste, a na powierzchni plam widać szary, pylący nalot trzonków i zarodników grzyba, to bardziej prawdopodobny jest grzyb Botrytis cinerea, sprawca choroby zwanej szarą pleśnią.
W obu przypadkach plamy mogą też pojawiać się na pędach, a części pędów powyżej plam będą zamierać.

Przede wszystkim usuwaj porażone liście i zainfekowane pędy. Unikaj też zraszania liści, podlewaj bezpośrednio na glebę (zraszanie liści ułatwia rozprzestrzenianie się grzyba).

Lista środków zwalczających każdą z tych chorób jest długa ale najbardziej polecił bym Bravo 500 SC i Topsin M 70 WP, bo powinny być skuteczne w przypadku obu podejrzanych grzybów. Aby ograniczyć stosowanie "chemii" po zauważeniu poprawy, kolejny oprysk można wykonać biopreparatami Biosept lub Bioczos.

Na koniec zastrzegam, że to diagnoza amatorska. Jeżeli ktoś ma inne pomysły, to piszcie proszę, bo 100% pewności oczywiście nie mam.
Rafał
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

Jest to choroba grzybowa Abtraknoza jak diagnozował rafaloku, tylko zastosowałbym Amistar 250 EC (0,1%) przemiennie z Miedzianem 50 WP (0,2%) + 10 ml/10 l wody płynu do naczyń w celu jej zmiękczenia i zwiększenia skuteczności zabiegu. Zabieg wykonać 4 razy co 7 dni.
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
Balkonik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-06-01, 10:40

Post autor: Balkonik »

Heja! Żeby nie zakładać nowego tematu napiszę w tym. Mój bluszcz, który mam na balkonie od strony wschodniej (obecnie słonecznej/gorącej) dziś dostał na jednym z liści plamkę, nazwę to sam od siebie 'rdzawą plamką' nie wiem czy możliwa jest tutaj rdza bluszczy (jeśli taka istnieje) czy może Bakterioza liści. Zdjęcie robione telefonem :roll: Same ślady po wystąpieniu choroby są jeszcze drobne, ale lepiej zareagować od razu.

Obrazek
Zdjęcie wstawiam tutaj. Znajduje się to na 3 liściach i wygląda podobnie.
Załączniki
Słabe zdjęcie, ale może ktoś kto spotkał się z tym podpowie mi co zdziałać;)
Słabe zdjęcie, ale może ktoś kto spotkał się z tym podpowie mi co zdziałać;)
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Witam,
W ten sposób może objawiać się Bakterioza liści. Należy niezwłocznie wyciąć skażone części rośliny, a następnie roślinę opryskać środkami Biosept 33 SL (0,1%), następnie Miedzian 50 WP (0,3%).
Pozdrawiam, Wojtek
klepek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-08-31, 14:25

Pomocy!

Post autor: klepek »

witam

chyba mam jakiś problem z moim bluszczem. na liściach pojawiły się jakieś dziwne plamki. (widoczne na zdjęciu) proszę o pomoc co to jest i jak to zwalczyć.
Załączniki
2011-08-31 14.15.03.jpg
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wygląda na to, że zaatakowały czerwce http://choroby-szkodniki.pl/?p=851.
ODPOWIEDZ