Datura, Bieluń - uprawa, szkodniki

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
kowal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-07-25, 09:07

Datura, Bieluń - uprawa, szkodniki

Post autor: kowal »

Zjadł juz połowe rosliny. Nie potrafie zidentyfikowac szkodnika. Moze ktos wie co to jest i jakiego preparatu uzyc?
Obrazek
Obrazek
peppetti
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-08, 15:33

Post autor: peppetti »

podobny problem przyprowadził mnie na to forum.

moje bielunie, które był olbrzymie i piękne, już dziś straciły połowę liści. :(
Poza takimi dziurami, jakby wyjedzonymi, na czubkach pojawiła się drobniutka sieć (jak pajęczyny).
Od kilkunastu dni psikam jakimś środkiem na robactwo, ale to chyba nic nie pomaga.
Jednego bielunia obciełam (połowe gałęzi) mam nadzieję, że wraz z chorymi liśćmi wyrzucę tego szkodnika i uratuję roślinę.
peppetti
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-08, 15:33

Post autor: peppetti »

teraz dopiero obejrzałam Twoje zdjecia w powiększeniu - nasze kwiaty złapały to samo świństwo. :(
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Dziury w liściach mogą być wyjadane przez skorki. Tak przypuszczam.

Obrazek

Skorki żerują w nocy (dlatego często nie zauważamy ich obecności na roślinach - dla pewności sugeruję puszukać tych "szczypawek" późnym wieczorem lub bardzo wczesnym rankiem), natomiast na dzień szukają schronienia. I to można wykorzystać aby przygotować na nie pułapki. Między roślinami umieszcza się odwrócone doniczki wypełnione sianem, nasadzone na patyki. W ciągu dnia skorki będą szukały w nich schronienia. Zawartość doniczek ze skorkami niszczymy.

Pajęczynki mogą być dziełem przędziorków.

Obrazek

W wyniku żerowania przędziorków górna strona liścia zaczyna przebarwiać się na kolor bladożółty, a na dolnej widoczne są drobne pajączki. Jestem pewien, że na jednym z umieszczonych tu zdjęć liści datury wypatrzyłem (po dużym powiększeniu) takiego właśnie "pajączka". Przędziorki są szczególnie aktywne podczas ciepłej, bezdeszczowej pogody, co by też się zgadzało ba taką aurę teraz mamy. W walce z nimi pomoże oprysk preparatem Talstar 100 EC lub Provado Plus AE

Więcej: Przędziorek chmielowiec - objawy, zwalczanie, domowe sposoby
Rafał
peppetti
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-08, 15:33

Post autor: peppetti »

rafaloku - wielkie dzięki. rzeczywiście u mnie skorków jest mnóstwo. Ale nie przypuszczałam, że te stworzenia zajadają się liśćmi. jutro szykuję pułapkę na nie.

co do przędziorków - jest tak jak piszesz - liście robią się żółte, a od spodu są te pajęczynki i takie drobne ciemne stworzonka. jutro zrobię fotkę tego czegoś i obejrzę w powiększeniu.
Wygląda na to, że muszę pryskać roślinę od spodu liści. Każdy liść po kolei. Oj czeka mnie dużo pracy. :(
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Cieszę się, że udało mi się trafić z diagnozą. Życzę powodzenia w walce z tymi szkodnikami ;-)
Rafał
ODPOWIEDZ