Berberys "Aurea" uprawa, wymagania

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bogna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 74
Rejestracja: 2008-01-09, 11:03

Berberys "Aurea" uprawa, wymagania

Post autor: bogna »

Kupiłam w tym roku krzaczki berberysu aurera,niewiedząc,posadziłam w pełnym słońcu.Od jakiegos czasu zauważyłam opadanie drobnych jego listków,czasami sypia sie jak płatki śniegu. Pozostało juz kilka gołych gałazek.Chciałam wiec zapytac,czy jego lokalizacja ma na to wpływ,czy tez zupełnie co innego?Według mnie ,jesli chodzi o wilgoc,to ma ja wystarczającą.Czy ktos ma usiebie takie berberysy?
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Mam, jeden roślie ładnie nie podlewany, a drugi, chociaż koło niego ciągle skacze, co roku przysycha, gubi listki, ogólnie daje popalić :evil:
Może to jest w takim razie związane z chorobą grzybową np. rdza na berberysie może powodować masowe opadanie liści tak samo jak mączniaki . Obejrzyj dokładnie górną i dolną stronę blaszki liściowej - może tam znajdziesz coś niezwykłego ...
Awatar użytkownika
bogna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 74
Rejestracja: 2008-01-09, 11:03

Post autor: bogna »

Dziekuje Emil za szybka odpowiedź,Czy twoje berberysy rosną w pełnym słońcu?U mnie akurat są w miejscu,gdzie cały dzień jest słońce,a czytałam ze moze spalić listki,ale to są inne oznaki(nie opadanie)ale co teoria to teoria,a innaczej w praktyce.pozdrawiam
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Ten ładniejszy w pełnym słońcu, a ten chorowity w lekkim cieniu wyższych krzewów. Przez 5 lat nie zauważyłem żeby słońce przypalało mu listki, są żółte - to prawda, ale wcale nie takie delikatne ;-)
Pozdrawiam serdecznie !!!
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

u mnie wszystkie berberysy rosną w słońcu i to im na pewno nie szkodzi. W mojej mądrej książce wyczytałam teraz:"Poza słońcem, które jest im niezbędne do prawidłowego wzrostu, nie mają szczególnych wymagań". Poza tym z reguły odmiany o jaśniejszych, pstrych liściach potrzebują więcej słońca niż podstawowa odmiana. Powodem opadania liści też nie może być susza, bo berberysy rosną na piachach. Tak więc Emil ma rację, to choroba grzybowa. Musisz obejrzeć liście. U mnie kiedyś na berberysie zagościł mączniak.
ODPOWIEDZ