Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
mala
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-04-06, 14:04

Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Post autor: mala »

To pytanie mojej znajomej, zapalonej ogrodniczki.
Dlaczego jej begonie zrzucają kwiaty i nierozwinięte jeszcze pączki? Ponoć widać na niektórych kwiatach małe, żółte plamki. Czy to jakaś choroba grzybowa? Poza tym rośliny ładnie rosną. Liście mają zdrowe, bez żadnych zmian.
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Begonie zrzucają kwiaty.

Post autor: sąsiad »

Nie znamy warunków w jakich rosną begonie. Przeważnie powodem do zrzucania kwiatów jest za zimno /niska temperatura/ lub za mokre podłoże kiedy zanikają korzenie. Prosimy o więcej informacji.

Staszek
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

W necie znajdziesz, że zrzucaniem pąków begonia reaguje na przesuszenie. Skoro nie ma innych objawów (plamy na liściach, więdnięcie itp), taka przyczyna jest prawdopodobna.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Do tej pory ta begonia jako jedna z niewielu roślinek ,była okazem zdrowia.Liście nie wyglądają na chore ,nie zauważyłam też żadnych żyjątek,a jednak liście i pąki są źle rozwinięte.Co może być tego przyczyną ?Proszę o pomoc .
Ten liść dziwnie się rozwinął.
Ten liść dziwnie się rozwinął.
Niewykształcony pąk kwiatowy.Żółta begonia.
Niewykształcony pąk kwiatowy.Żółta begonia.
Pąk kwiatowy,zamiast się rozwinąć ,przyprał taką formę.
Pąk kwiatowy,zamiast się rozwinąć ,przyprał taką formę.
To nie wygląda na czyjeś ząbki,ale na deformację -co się stało zdrowej do tej pory begonii ?
To nie wygląda na czyjeś ząbki,ale na deformację -co się stało zdrowej do tej pory begonii ?
WP_20160710_003.jpg
Co jest powodem tych ciemnych końcówek płatków kwiatu ?
Co jest powodem tych ciemnych końcówek płatków kwiatu ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Post autor: Petrus »

Witaj Gosiu. Takie objawy na begoniach bulwiastych często występują gdy żerują mszyce ziemniaczane. Ale jeżeli nie zauważyłaś szkodnika na begonii to najprawdopodobniej jest to objaw niedoboru wapnia.
Jeżeli wystąpi niedobór wapnia młode liście begonii stają się zdeformowane, wzrost rośliny jest zahamowany. Liście też wyrastają mniejsze i wyblaknięte. Zahamowane jest również kwitnienie begonii ;-)

Te dziury w liściach mogą być wyrządzone przez gąsienice. Popatrz na cały balkon bo gdzieś się mogła schować.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Post autor: Bettiw »

Gosiu a begonie kupiłaś kwitnące? Czy przechowałaś bulwy przez zimę i na wiosnę wsadziłaś do ziemi (chociaż u Ciebie to może one i w ziemi zimują?), przypuszczam że nawozisz skrzynki balkonowe, a w tym roku w ogóle nie wypuściły ładnych kwiatów? Może cebule były zainfekowane grzybem, czy wirusem.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dziękuję ,że zajrzeliście tak szybko :) .
Beatko, cebule piękne i świeżutkie dostałam od naszej Krysi.Idąc za wskazówkami Krysi ,doczekałam się 2 ładnych begonii.

Piotrze ,do niedawna jeszcze begonia żółta,której to liście i pąki pokazałam,była okazem zdrowia.Duże ,ładne liście i piękny ,nieskazitelnie żółty kwiat.Dopiero wypuszczając nowe liście i pąki kwiatowe zobaczyłam ,że były zdeformowane.Cebula begonii ,od początku jest w donicy o średnicy 15cm (wewnątrz) i tylko kilka razy była od posadzenia nawożona płynnie .Bałam się przedobrzyć.Od 3 tygodni (około) ,doniczka z begonią siedzi w nowej ziemi ,w większej ,zbiorowej donicy (nie byłam pewna czy miejsce będzie jej odpowiadać) i 3 dni temu dostała 3 pałeczki odżywcze do doniczki(dość późno ,kiedy liście były już niewykształcone).
Liście są wyjątkowo czyste ,lekko błyszczące.Myślę ,że w okolicy nie ma już gąsienic,a były jakieś 10 dni temu malutkie,ale daleko od begonii (na kropliku).Po Decisu mszyce i gąsienice chyba zniknęły na zawsze .
Żółta begonia ,profilaktycznie pryskana była 12 dni temu Topsinem ,a dzisiaj też trochę Kohinorem ,przy okazji całego balkonu.
Piotruś ,skoro begonia lubi wapń,to pewnie szkodziła jej woda z kranu z dodatkiem odrobiny kwasku cytrynowego.
Mam zamiar wysadzić ją do zbiorowej donicy,jak będę miała pewność ,że da sobie radę.

A co z kwiatkiem czerwonej begonii? Ma ciemne brzegi ,spryskany tak samo Topsinem i Kohinorem i siedzi w wiszącej ,dużej donicy z nową ziemią.

Pałeczki z odżywką ,mają starczyć na 100 dni i są organiczno-mineralne NPK 12-6-9 i jakieś minimalne ilości B,Cu,Fe,Mn,Zn.
Taki miała niedawno kwiatek.
Taki miała niedawno kwiatek.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Malix7
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-07-11, 20:17

Re: Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Post autor: Malix7 »

Moja też zaczyna się sypać i chciałem się podpytać gdzie kupić wapń? Patrzyłem na jakieś nawozy w sklepie ale żadne nie posiadają takiego składnika.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Jeśli chodzi o mnie ,to trochę zmęczyło mnie inwestowanie w balkony ,gdzie kwiatki chorują i zamiast na kwiaty ,3/4 funduszy wydałam nie tylko na ziemię (600 litrów ) ,ale na odżywki i "lekarstwa" dla moich podopiecznych.Tym razem w prosty i bardzo dostępny sposób podkarmiłam wapnem begonię,krusząc wymyte i wysuszone skorupki od jajek .Tak samo podkarmiłam rozmaryn.U swojej begonii czekam na efekt ,obserwując nowe pąki .Trudno tylko wyczuć dawki :lol: .

Ps. Myśląc logicznie ,nie powinien zaszkodzić jej wapń,przyjmowany w tabletkach przez ludzi,no może nie koniecznie ten musujący :-P .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Malix7
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-07-11, 20:17

Re: Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Post autor: Malix7 »

H aha sam wczoraj stwierdziłem że na przyszły rok to chyba zainstaluję sobie sztuczne kwiatki bo już zaczynam mieć dosyć :)
Rozumiem że ma być wapń nie wapno? bo to chyba nie jest to samo? :)
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Malix ,właściwie powinno być wapń-calcium,bo wapno to związek nieorganiczny ,stosowany np. na budowie,wapń to pierwiastek chemiczny.
Zerknij na wcześniejsze posty,tam nasz ekspert Piotr z 11.07 . ,tłumaczy objawy braku wapnia. Ja zrobiłam na dodatek błąd ,nie znając szczegółowo wymagań glebowych begonii i wodę do podlewania zmiękczałam i lekko zakwaszałam,bo moja woda z kranu zawiera sporo związków wapnia i większość kwiatów tego nie lubi.Można to łatwo zaobserwować,bo na brzegach donic odkłada się tzw.kamień,ten sam co w czajnikach.
Nie wsadzaj sztucznych kwiatów :lol: ,lepiej posadź coś niewymagającego.Jeśli nie jest zbyt nasłonecznione miejsce ,to pięknie wygląda zimozielona ścianka z bluszczu czy też zwisający z barierki.A jeśli masz palące słońce to portulaki ,delosperma itp. To oczywiście moje typy ,które same praktyczne rosną :-P .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Ps. Myśląc logicznie ,nie powinien zaszkodzić jej wapń,przyjmowany w tabletkach przez ludzi,no może nie koniecznie ten musujący :-P .[/quote]

Chyba nie byłam zbyt komunikatywna,a poza tym w naszym języku spontanicznie i nie zawsze poprawnie używamy na przemian te dwie nazwy.
Tak jak wspomniałam roślinki i ludzie potrzebują wapń,czyli pierwiastka chemicznego(calcium) ,potrzebnego np. do budowy kości.Możemy dostarczyć go organizmowi,spożywając np. sery czy też iść do apteki i kupić wapno,które zawiera wapń,gdyż w czystej postaci nie można go kupić.
Wapno ,to też substancja ,która służy do zaprawy murarskiej.
Myślę,że skorupki od jajek to dobry ,naturalny sposób dostarczenia go naszym roślinkom. :-D .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Malix7
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2016-07-11, 20:17

Re: Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Post autor: Malix7 »

Dziękuje ci bardzo za objaśnienie :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Begonie - uprawa, wymagania, choroby.

Post autor: Sylwia,Gosia »

Nie ma za co ,również pozdrawiam :-P .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ