Bardzo proszę o pomoc - usychanie PILNE

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
coni
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-06-08, 23:34

Bardzo proszę o pomoc - usychanie PILNE

Post autor: coni »

witam,
jest zupełnie nowa na forum jak i w temacie ogrodowym. Dopiero zaczynam moją przygodę z roslinnoscią i na sam początek dostałam od znajomych 2 piekne drzewka - tzn były piękne :(
Jestem zrozpaczona ponieważ dosłownie w przeciągu 7 dni - bo tydzien temu je dostałam- z pięknego drzewka zostało coś strasznego iz dnia na dzień jest gorzej.
Nawet nie wiem na 100% co otrzymalam ale jedno dzrewko to prawdopodobnie sosna górska kosodrzewina i wiem, że ma ok 10lat. Drugie drzewko to jakaś odmiana tui albo cis, ma ok. 8lat i ona mi po prostu usycha na oczach. Tydzień temu zostały przesadzone z pięknego ogrodu na moją działkę i jak ta chyba kosodrzewina się jakoś trzyma, to te drugie ma jak widac na zdjęciach suche końcówki - po dotknięciu się kruszą doslownie na miał. Podlewam je codziennie wieczorem. Proszę o informacje czy jest jeszcze szansa na uratowanie drzewka??? Jak może być przyczyna i co moge zrobić. Proszę zerknąć również na tego iglaka ponieważ zauwazyłam kilka miejsc jakby zbielały igły.
Przepraszam za mój brak wiedzy w tym temacie, ale dosłownie od tygodnia zaczynam poznawać temat, a znajomi troszkę mnie zaskoczyli tymi drzewkami - były takie piękne soczysto-zielone, a u mnie masakra - nie wiem co źle zrobiłam. Ziemie mam taka gliniastą na działce.
Czekam na jakakolwiek pomoc i kazdy dzien jest dla mnie na wagę złota.
Załączniki
drzewko w dniu zasadzenia
drzewko w dniu zasadzenia
po 3 dniach
po 3 dniach
...i po tygodniu od zasadzenia
...i po tygodniu od zasadzenia
...i po tygodniu od zasadzenia
...i po tygodniu od zasadzenia
...i po tygodniu od zasadzenia
...i po tygodniu od zasadzenia
...i po tygodniu od zasadzenia
...i po tygodniu od zasadzenia
...i po tygodniu od zasadzenia
...i po tygodniu od zasadzenia
to jest drugie drzewko z którym chyba też zaczyna cos się dziać - takie białe końcówki w kilku miejscach
to jest drugie drzewko z którym chyba też zaczyna cos się dziać - takie białe końcówki w kilku miejscach
zbielałe igły..jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Bardzo proszę o pomoc - usychanie PILNE

Post autor: Danka »

Przesadzanie taki dużych okazów zawsze jest ryzykowne. Na początku potrzebują obfitego podlewania. A taki duży iglak bardzo obfitego. Nie napisałaś jaką ilością wody je podlewasz, bo wiaderko wody może być za mało. Ale może to także być choroba grzybowa. Tutaj są informacje na ten temat. http://poradnikogrodniczy.pl/tuje-choro ... el-tui.php
coni
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-06-08, 23:34

Re: Bardzo proszę o pomoc - usychanie PILNE

Post autor: coni »

Dziekuje za zainteresowanie. Wiem, że zawsze jest problem z takimi dużymi drzewkami i zanim napisłam na forum poczytałam trochę łacznie z artykułem który mi przysłałaś. Podlewam dość obficie i na pewno jest to więcej niż wiaderko. Grzyb chyba tak szybko by nie zaatakował??
Co mogę jeszcze zrobić? Czy po tych zdjęciach można coś wywnioskować?
Proszę....
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Bardzo proszę o pomoc - usychanie PILNE

Post autor: Danka »

Może odezwie się któryś z ekspertów to udzieli więcej rad. Ja wiem tylko z własnego doświadczenia, że przesadzałam kilkuletnie świerki. W styczniu. Inne się przyjęły i rosną do dzisiaj, a jeden nie ;-)
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Bardzo proszę o pomoc - usychanie PILNE

Post autor: Joanna Sadowska »

Witaj,
na pierwszy rzut oka można wyeliminować chorobę grzybową. Brązowienia, zasychania spowodowane są raczej warunkami w jakich jest posadzony krzew.
zatem na początek kilka pytań :->

Czy podczas sadzenia krzewów dół został zaprawiony specjalnym, świeżym podłożem oraz czy jego wielkość była przynajmniej dwu krotnie większa od donicy, w której rosła roślina?

Bardzo ważne jest także, aby wykonać "tzw" misę wokół rośliny, przez co podczas podlewania woda nie będzie nam uciekać, a spokojnie trafi do systemu korzeniowego rośliny.

Na chwilę obecną warto podciąć krzew, nawet jeśli brzmi to drastycznie o 1/3, wykonać wspomnianą misę, mocno podlewać. Nie zaszkodzi również podsypać krzew korą sosnową, która zmniejszy parowanie wody i lekko zakwasi podłoże.

Bardzo pomocne są także szczepionki mikoryzowe, kilka słów o nich można znaleźć w artykule o mikoryzie w ogrodzie
mgr inż. Joanna Sadowska
ODPOWIEDZ