palma banana

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
zielona
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2008-02-07, 00:49

palma banana

Post autor: zielona »

a to mój nowy nabytek PALMA BANANA niestey nie wiem jak ja uprawiać.
kupiłam ją jadąc na działkę teraz mam ją w domu,napewno wsadze ją do większej doniczki ale co dalej?
"Nie to siejesz co myślisz,lecz to, co wyrasta."
S.BRZOZOWSKI
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

chyba chodzi o bananowca? przeszukaj internet

https://poradnikogrodniczy.pl/bananowiec.php
Awatar użytkownika
zielona
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2008-02-07, 00:49

Post autor: zielona »

monikam jesteś wielka, tak to chodzi o bananowca a ja szukałam palmy banana bo tak na naklejce pisało.WIELKIE DZIĘKI
"Nie to siejesz co myślisz,lecz to, co wyrasta."
S.BRZOZOWSKI
pietrykt1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-09-26, 01:53

Bananowiec

Post autor: pietrykt1 »

Witam, chciałem zapytać i zarazem poprosić o poradę. Przeszło dwa miesiące temu kupiłem sadzonkę bananowca, pięknie rosła jednak od niedawna rośnie bardzo wolno a a końcówki liści są przebarwione i liście jakby nieco zniekształcone. Chciałem zapytać co jest powodem i jak temu zapobiec. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, z góry dziękuje i pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Bananowiec powinien stać na parapecie południowego okna (jeśli jest jeszcze mały) a potem jak najbliżej tego okna, bo potrzebuje dużo światła. Ziemia w donicy powinna być dość wilgotna (podlewanie dwa razy w tygodniu). Ale trzeba też uważać żeby nie przedobrzyć z podlewaniem... Kolejna sprawa to temperatura, która nie może spaść poniżej 15*C. Bananowiec lubi ciepło, więc trzeba być ostrożnym przy wietrzeniu pokoju aby nie wiało na niego chłodne powietrze. No i w sezonie wegetacyjnym - nawożenie. Bananowce to raczej żarłoki ;-)

Jeżeli na liściach zaczną się pojawiać plamy - najczęściej świadczy to o tym, iż roślina przebywa w zbyt chłodnym i ciemnym miejscu oraz jest zbyt obficie podlewana.

Bananowce wymagają też dużej wilgotności powietrza (to bywa problemem głównie w okresie grzewczym). Polecam ustawianie donicy na kuwetce wypełnionej drobnymi kamyczkami. Na dnie kuwety musi być woda, ale na tyle mało wody aby nie przesiąkała do doniczy stojącej na kamyczkach. Woda odparowująca z kuwety pozwoli trochę podnieść wilgotność powietrza (widziałem ten sposób u jednego speca od bonsai).

Liście bananowca są też bardzo kruche. Trzeba uważać aby nie popękały pod wpływem wiatru (przeciągu w czasie wietrzenia pokoju) czy przestawiania donicy w inne miejsce. Pęknięcia pojawiają się wzdłuż nerwów.

Czytałeś porady w naszym poradniku? Tutaj znajdziesz więcej informacji o warunkach uprawy bananowca: uprawa bananowca

Jak sądzisz, czy coś z tych porad rozwiązuje Twój problem?
Rafał
pietrykt1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-09-26, 01:53

Post autor: pietrykt1 »

wielkie dzięki postaram się zastosować do tych zaleceń pozdrawiam
Awatar użytkownika
ZdolnaOgrodnicz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-07-10, 15:29

proszę o pomoc - gnicie bananowca

Post autor: ZdolnaOgrodnicz »

Witam, mam problem z bananowcem. Kupiłam sadzonkę bananowca, ładnego zielonego. W domu przesadziłam go do większej donicy, ziemia lekko kwaśna, nie nawoziłam jeszcze, bo dopiero go przesadziłam. Na początku zaczęły brązowieć liście, tzn. robić się takie dziury jakby ktoś je wyżarł, obcięłam je i zaniosłam do sklepu ogrodniczego, nic tam nie zauważyli i problemu teoretycznie nie ma. Jednak teraz zaczął się problem z łodygą, zaczyna jak gdyby gnić, brązowieć i się lepić, są załączone zdjęcia. Nie wiem co mam zrobić. Dodam że podlewam go jak spadnie wilgoć w ziemi, i często zraszam, stoi na oknie wschodnim. Proszę bardzo o pomoc.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Najczęściej powodem uszkodzeń liści (pękanie) są uszkodzenia mechaniczne. Liście bananowca są bardzo wrażliwe, łatwo pękają. Trzeba być ostrożnym przenosząc roślinę po zakupie, potem nie narażać na przeciągi i powiewy wiatru.

Poza tym mam wrażenie, że zbyt obficie podlewasz. Zbyt ciemne, chłodne miejsce lub zbyt obfite podlewanie powoduje pojawienie się plam na liściach. Proponuję troszkę ograniczyć podlewanie. Ale nie wiem czy już nie jest za późno, to wszystko o czym piszesz wskazuje, że już jest kiepsko z rośliną.

I nie przejmuj się. Bananowca dość trudno utrzymać w mieszkaniu. Jest fajny ale rzadko się udaje. Gorąco zachęcam aby na przyszłość wybierać rośliny łatwiejsze w uprawie ;-)

Trochę więcej w naszym poradniku: uprawa bananowca
Rafał
Awatar użytkownika
ZdolnaOgrodnicz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-07-10, 15:29

Post autor: ZdolnaOgrodnicz »

Dziękuję bardzo za pomoc. Przesadziłam młodsze sadzonki od rośliny głównej do doniczki, może coś z tego wyjdzie, jeśli nie to rzeczywiście bananowca sobie na początek podaruję:)
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Ja też chciałabym mieć bananowca, ale póki co odpuściłam go sobie :-)

Świetna w uprawie (przynajmniej na razie) jest kawa arabska -- ma piękne błyszczące zielone liście. U mnie rośnie ładnie, mam ją dopiero 2 miesiące, ale myślę, że czuje się dobrze.
Jak lubisz niecodzienne roślinki to polecam też kasztanowca (piszę o nim w innym poście) - też póki co nie mam z nim problemu a jest efektowny.
Pozdrawiam.
lisek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 87
Rejestracja: 2011-03-23, 15:44

Bananowiec :(

Post autor: lisek »

Witam,wszystkich formuowiczów jestem tu nowy i jest to mój pierwszy temat. Otóż od ok 4 miesięcy mam bananowca który ma wszystko co mu do życia potrzebne, a jednak zamiast rosnąć wypuszcza coraz to nowe liście. Nie pnie się w górę , i te liście na siebie zachodzą. Rosną tak jeden na drugim i na początku miałem nadzieję że zacznie rosnąć ale teraz już nie mam nadziei. Powiedzcie (jeżeli wiecie) czym to jest spowodowane i czy tak będzie zawsze, (kilka dni temu go przesadziłem z myślą że to mu pomoże ). Piszcie co wiecie i z góry dzięki za odpowiedzi . Lisek :)
Pozdrawiam Łukasz ;)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Dasz radę wstawić fotkę? :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
lisek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 87
Rejestracja: 2011-03-23, 15:44

Bananowiec :(

Post autor: lisek »

Postaram się wstawić fotke ale dopiero jutro :)
Pozdrawiam Łukasz ;)
lisek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 87
Rejestracja: 2011-03-23, 15:44

Bananowiec :(

Post autor: lisek »

Wklejam zdjęcia...
Ktoś odpowie czy nikt nie wie co się dzieje ?
Załączniki
Widok na liście z góry
Widok na liście z góry
Widok ogólny:
Widok ogólny:
Pozdrawiam Łukasz ;)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam :-D Bananowiec lubi bardzo dużo słońca i ciepła. Wypuszcza sporo liści w okresie wegetacyjnym. Potrafi wypuszczać co 5 dni dobrze wykształcony liść. Powiedz mi czy kupiłeś go w sklepie, wysiałeś czy dostałeś może od kogoś? Po fotkach wygląda jakby to była sadzonka wierzchołkowa lub jakiś odrost :roll:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ