Szarłat ogrodowy - uprawa, pielęgnacja, nasiona

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Szarłat ogrodowy - uprawa, pielęgnacja, nasiona

Post autor: Herbi »

Modnym kwiatem jednorocznym do ogrodów po okresie zapomnienia staje się szarłat - amarantus (Amaranthus).

Szarłaty mają jak się okazało także liczne walory użytkowe: odżywcze i zdrowotne. Amarantusa okrzyknięto zbożem XXI wieku.
Wykorzystanie ich w kuchni, a także jako zioło lecznicze oraz walory dekoracyjne skłoniły mnie w tym roku do zakupu kilku torebek z różnymi gatunkami szarłatów.

Dostępne są m.in. nasiona szarłatów: ogrodowego, wiechowatego Pygmy Torch, końskiego i trójkolorowego
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Ten kolorowy i ja kupiłam,chociaż jednoroczny.
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Bardzo spodobały mi się te kwiaty i zamierzam posiać je w tym roku tylko jestem zupełnie zielona.
Czy skrzynki z nasionami mogą stać w pokoju o temp. 21 stopni ? Bo mam do dyspozycji jedynie dom albo garaż w którym temperatura to minimum 5 stopni i nie wiem czy trzymać je w garażu czy w domu.

Wymyśliłam sobie rabatę na której będą szarłaty a przed nimi celozja pierzasta która też jest z szarłatowatych.
Zastanawiam się tylko jak nisko do ziemi zwisają szarłaty i czy nie zakryją mi celozji.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Szarłaty mogą zwisać do samej ziemi, moje miały takie kitki, że po ziemi się ciągały. Celozję też miałem, jak posadzisz ją jakieś 30 cm od szarłatów nie powinny celozji zakryć, tylko że celozja może zasłonić szarłatowe kitki. :-D
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

No to muszę zmienić moją wizję rabaty :-D
Ale też tak zastanawiam się czy u mnie nie powinny rosnąć w grupie czymś podpartej bo mieszkam parę kilometrów od morza. Utrapieniem moim są straszne wiatry całe lato.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ewakatarzyna, wszystko zależy jaki szarłat wybierzesz. Jeśli chodzi ci o taki jak poniżej na zdjęciu, to mogę podpowiedzieć, że normalne wiatry raczej mu nie zaszkodzą, a siać można do od razu do gruntu. Oczywiście nie będzie to nazbyt duża roślina (akurat w moim przypadku wysokość do 1 m była wskazana), ale wtedy nie będą na pewno potrzebne podpory :-)
Poniżej grupka szarłatów celowo wysiana bardzo gęsto i niemal nie przerywana.
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Jak głęboka powinna być donica gdybym chciała wysiać szarłaty w donicach na taras?

Bez Waszych rad nie jestem w stanie z niczym ruszyć. :-/
ODPOWIEDZ